close
تبلیغات در اینترنت
فضای مجازی
loading...

اصحاب و انصارالمهدی (عج)

مجازی,اینترنت,فضای مجازی,

آخرین ارسال های انجمن
رضارضازاده بازدید : 2712 چهارشنبه 28 فروردين 1392 نظرات ()

 

چکيده 
فضای مجازی یک نوع اجتماع و همسایگی بزرگی است که میلیون ها کامپیوتر و استفاده کتتدگان آن را در سراسر جهان به هم می پیوندد . با غلبه اینترنت بر زندگی روزانه ی انسانها طبیعی به نظر می رسد که بسیاری از مشخصه های جامعه سنتی به درون اینترنت کشیده شوند و در آتجا شکل گیرتد. امروزه ، امور زیادی از قبیل خرید و فروش ، تحصیل، مشاوره خانوادگی ، ازدواج وحتی مشاوره های پزشکی میان پزشکان و بیماران در اینترنت انجام می گیرد . از ابن رو هیچ جای تعجبی نیست که مجرمان اینترنتی در فضای مجازی مرتکب جرم شوند . به خصوص گمنامی این فضا بر گسترش این نوع جرایم دامن می زند ، در این فضا کمتر هویت واقعی مشخص می شود و افراد باکتمان هویت خویش به راحتی مرتکب انواع جرائم می شوند این مقاله در یچه ایست کوچک به معرفی جرم مجازی و عناصر آن و رابطه آن باگمنامی . 
مقدمه 
بشر در طول حيات خود با دوره های گوناگونی از تحول و تکامل مواجه بوده است . زمانی کشاورزی محوریت داشت ، اما بشر پس از مدتی به این نتیجه رسید که با تحقق یک جامعه صنعتی می تواند به آرزوهای خود دست یابد . لذا تمام هم خود را در این راه نهاد و دورانی صنعتی را رقم زد که اوج آن را در سده نوزدهم میلادی شاهد هستیم . اما از اواخر قرن بیستم ، زمزمه های محوریت یافتن عنصر دیگری شنیده شد . این عنصر که در همان دوران صنعتی واجد ارزش بودن خود را به اثبات رسانیده بود، به تدریج با پا گذاشتن به سده بیستم موقعیت خود را تثبیت کردو تا آنجا پیش رفت که به دوران صنعتی پایان داد و بشر را وارد عصر پسا مدرنی یا پسا صنعتی کرد.این عنصر با ارزش اطلاعات نام دارد و حدود یک قرن است که بشر تلاش خود را صرف تجلی آن در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کرده است. بی تردید هر کاری ابزاری می خواهد و ابزار تحقق یک جامعه به واقع اطلاعاتی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات است . دلیل اشاره به عامل ارتباطات در کنار اطلاعات ، به لحاظ جایگاه ویژه آن در توسعه و تکامل است . ارتباط و به تبع آن ابزارهای ارتباطی،از همان ابتدا از عناصر حیاتی محسوب می شدند و می توان گفت اگروجود نداشتند بشر هیچ گاه نمی توانست به این حد از رشد و بالندگی برسد . اوج این رشد و بالندگی را می توان در ظهور شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای جهانی دانست که از دهه نود میلادی به بعد ، تحولی بنیادین را در دو حوزه رایانه و مخابرات رقم زدند . این شبکه ها که خود از بسیاری سیستمهای رایانه ای متصل به یکدیگر تشکیل شده اند ، به مدد فناوریهای پیشرفته مخابراتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و فضایی با ویژگی های کاملا متمایز از دنیای فیزیکی به وجود آوردنده اند که عده ای آن را فضای مجازی نامیده اند و عده ای هم عنوان فضای سایبر را برای آن برگزیده اند .(جلالی فراهانی،1383 ) این فضا فضای گمنامی است ، افراد در آن خود را با حرف معرفی می کنند و کسی به طور حقیقی دیگری را نمیشناسد . افراد در این فضا از طریق شبکه های بین المللی دور هم جمع می شوند ، جرم هم یکی از دیده های اجتماعی است و اافراد از زمانی که دور هم جمع شده اند جرم نیز با آنان همراه شده است ، در این فضا افراد به طور مجازی دور هم جمع می شوند پس می توان حدس زد که این عرصه هم مانند دیگر عناصر زندگی اجتماعی ، از گزند این پدیده بسیار انعطاف پذیر و لاینفک اجتماع به نام جرم در امان نمانده است .
با توجه به این مقدمات ، دراین مقاله در پی این هستم که بدانم جرم اینترنتی یا جرم در فضای مجازی یا به عبارت بهتر جرم مجازی چیست و چه عناصری دارد که آن را ازجرم واقعی متمایز می کند ؟ و این جرم چه رابطه ای با گمنامی این فضا دارد ؟ و چه محدودیتهای در برخورد با آن وجود دارد ؟ 
اینترنت و فضای مجازي 
اینترنت شبکه شبکه ها است . شبکه گسترده جهانی که شبکه های مختلف رایانه ای در اندازه های متعدد و حتی رایانه های شخصی را با استفاده از سخت افزار ها ونرم افزارهای گوناگون و با قراردادهای ارتباطی به یکدیگر متصل می کند . این شبکه جهانی از طریق خطوط تلفن ، رایانه های شخصی و شبکه های رایانه ای را به یکدیگر متصل می کند و با اختصاص نشانی های الکترونیکی مشخص به هر یک از آنها برقراری ارتباط سریع و گسترده را میان کل کسانی که به شبکه متصل هستند ، فراهم می کند و تبادل اطلاعات را میان آنان را به صورت متن ، صدا ؛ تصویر و فیلم میسر می سازد . (عراقچی، 1377) اینترنت به عنوان یک وسیله ، دارای قابلیت عظیمی برای افزایش تنوع اطلاعات و سرگرمی های در دسترس افراد و سازمان های سراسر جهان است . این وسیله یک فضایی را برای افراد به وجود می آورد که هر شخصی که به آن دسترسی دارد می تواند در حالتهای مختلفی که در محیط آن- لاین  وجود دارد شرکت کند و دیدگاه ها ونظراتش را در قالب متن ، صدا ، تصویر یا صوت بیان کند و نیز می تواند به حجم گسترده ای از اطلاعات و برنامه های ارائه شده از سوس دیگران دسترسی یابد . به همین دلیل ، اینترنت قابلیت عظیمی برای ایجاد یک جامعه پویا دارد ؛ 
جامعه ای که در آن آزادی بیان و پویایی فرهنگی ، اجتماعی ، مذهبی و زبانی افزایش می یابد . با این حال ، باید به نقش منفی وبحرانی که این دسترسی و مشارکت فعال به این فن آوری نوین ایجاد می کند ، توجه کنیم . محیط سایبر یا فضای مجازی هم از دستاوردهای این وسیله ارتباطی جدید است که فضایی مجازی و غیر ملموس موجود در فضای شبکه های بین المللی است که در این محیط تمام اطلاعات راجع به روابط افراد ، فرهنگها ، ملتها و کشورها و به طور کلی هر آنچه درکره خاکی به صورت ملموس و فیزیکی وجود دارد در یک فضای مجازی به شکل دیجیتالی وجود دارد و قابل استفاده و دسترس استفاده کنندگان و کاربران است به طریق رایانه ، اجزای آن و شبکه های بین المللی به هم مرتبط هستند . 
جرم و جرایم اینترنتی 
"جرم يك نوع ضررو ضربه اجتماعي است كه قانون آن را مستحق مجازات مي داند "مانند دزدي ‏‏‎‎ْ، قتل ،كلاهبرداري ،غارت و موارد ديگر . به تازگي واژه جديدي به نام جرايم در شبكه هاي رايانه اي نمود پيدا كرده است كه دلالت بر استفاده از تكنولوژي رايانه اي براي ارتكاب جرم و يا اعمال غير قانوني دارد . به عبارت ديگر جرايم اينترنتي به فعاليتهايي اطلاق مي شود كه در آن كامپيوترها،تلفن ها و ساير عناصر تكنولوژيكي براي اهداف نامشروع مانند دزدي ، كلاهبرداري ، ضررهاي الكترنيكي ، سوء استفاده هاي جنسي از بچه ها و زنان به كار گرفته مي شوند تا همان ضربه و ضررهايي كه در جرائم سنتي نيز شناسايي شده اند و يا انواع جديدي از ضررها كه در مقوله ي جرائم سنتي قرار نمي گيرند ، صورت گيرند . از انواع اين جرائم جديد مي توان به ورود غير مجاز به اطلاعات كامپيوتري و پخش ويروس ها اشاره كرد. كارشناسان جرائم اينترنتي در آمريكا براي مفهوم سازي اين جرايم ،طبقه بندي به شرح زير از آنها ارائه مي دهند و اين گونه جرايم را در سه طبقه جاي مي دهند تا تمايز وتشابه آن ازجرايم سنتي مشخص گردد:
طبقه اول جرايمي هستند كه در آنها كامپيوتر هدف جرم واقع مي شود . مانند دزدي اطلاعات كه يكي از بزرگترين نگراني ها را براي بسياري از دولتها و شركتها است در اينجا مجرم سعي مي كند به صورت غير مجاز به كامپيوتر و سيستم هاي اطلاعاتي افراد و يا دولتها دست يابد و از آنها سوء استفاده كند. 
طبقه دوم جرايمي هستند كه مجرمان ازكامپيوتر به عنوان ابزار و وسيله ارتكاب جرم استفاده مي كنند و همان جرايم سنتي را كه در عالم واقع نيز اتفاق مي افتد ، مرتكب مي شوند.
طبقه سوم جرايمي هستند كه در آنها استفاده كردن از كامپيوتر در ارتكاب جرم ، غير مهم است اما آن را آسان مي سازد . براي نمونه ، وقتي مجرمان از كامپيوتر براي ارسال نامه ، نقشه و يا فرستادن عكسهاي مستهجن استفاده مي كنند تا قربانيان خود را به دام بيندازند و يا آنان را در عالم واقع به صحنه جرم بكشاند. عناصر اصلي جرايم اينترنتي 
براي درك ماهيت جرايم اينترنتي و تميز آن از جرايم غير اينترنتي ، بحث در مورد عناصر اصلي اين جرايم ضروري به نظر مي رسد . اين عناصر به شرح زير هستند: 
مجرم
يكي از عناصر اصلي جرم ، مجرم و انگيزه وي مي باشد . در بسياري از جرايم اينترنتي ، به خصوص در جرايمي كه كامپيوتر و سيستم هاي رايانه اي هدف جرم واقع مي شوند، مجرم فرد جواني است كه براي ماجراجويي ، تفريح و سرگرمي به صورت غير قانوني وارد كامپيوتر افراد يا شركتهامي شود و مشكلاتي را براي افراد و استفاده كنندگان آن شبكه ها ايجاد مي كنند . خود نمايي و مورد تحسين قرار گرفتن در ميان همسالان ، يكي از انگيزه هاي مهم براي مجرمان جوان است . اما گاهي اوقات مجرم فرد بزرگسالي است كه به دنبال كسب اطلاعات مهم و دزديدن و فروختن آنهاست. در اين مواقع و در اينگونه جرايم ، مجرمان به طور عمده افرادي هستند كه در شركتها و كمپاني ها شاغل هستند و دسترسي به اطلاعات آن شركتها برايشان سهل الوصول است ، لذا سيستم را از درون مورد حمله قرا مي دهند. 
محل جرم در هنگام وقوع جرم
محل و جايگاه فيزيكي مجرم در ارتباط با صحنه جرم يكي از ويژگي هاي جرايم اينترنتي است كه آن را به شدت از ساير جرايم جدا مي كند . در بيشتر جرايم سنتي ، مجرم در صحنه ي جرم حضور فيزيكي دارد و يا ارتباط وي با صحنه ي جرم براي ماموران پليس قابل اثبات است . از اين رو ، ماموران مي توانند مجرم را دستگير كنند و او را مورد محاكه قرار دهند ؛ اما در مورد جرايم اينترنتي چنين نيست ، چون مجرم در محل جرم حضور فيزيكي ندارد، لذا دستگيري او مشكل است . حتي در بيشتر موارد ممكن است مجرم از كشور و از يك نقطه ي دور عمل كند. 
قرباني 
با توجه به ماهيت جرايم اينترنتي ، در بيشتر مواقع قربانيان دولتها ، آژانس ها و كمپاني هاي مختلف هستند كه هر كدام برنامه و منافع خاص خود را دنبال مي كنند . اين امر بعضي وقتها موجب كندي روند قانون گذاري عليه جرايم اينترنتي مي شود 16. در صد بزرگي از جرايم اينترنتي نيز عليه افراد صورت مي گيرد ؛ اما از آنجا كه قدرت و نفوذ آنان نسبت به دولتها و كمپاني ها ناچيز است ، در عمل كمتر مورد توجه قرا مي گيرند . 
تهديد
تا همين اواخر مردم و حتي دولتها ، جرايم اينترنتي را به عنوان يك تهديد بزرگ و جدي به حساب نمي آوردند . از اين رو ، در ساخت هاي امنيتي ملي و بين المللي كمتر به آنها توجه مي شد . در عوض آنچه كه توجه دولتها را به ويژه در سطح بين المللي به خود جلب مي كرد ، قاچاق اسلحه و مواد مخدر بود . يعني به جرايم اينترنتي كه بيشتر در حوزه تجارت مفاسد اخلاقي و فساد پولي بوده است ، كمتر توجه مي شد. در حالي كه تهديد ناشي از اينگونه جرايم بسيار پويا بوده است . همان طور كه بوزان و همكارانش بحث مي كنند ، تهديد جرايم اينترنتي يك مجموعه متنوع و نامتجانس است ؛ زيرا تعداد زيادي از افراد در بخش هاي مختلف، از نظامي گرفته تا بخش اجتماعي ، كنش متقابل دارند. در حالي كه در يك مجموعه متجانس ، تهديد به يك يا چند عامل و بازيگر اجتماعي به يك يا دو بخش محدود مي شود . از اين رو ، تهديد هاي ناشي از جرايم اينترنتي را بايد بسيار جدي گرفت و با آن مقابله كرد. 
جهاني شدن و تسهيل جرايم اينترنتي 
ورود اينترنت و رايانه به زندگي نسل امروز حتي بر ساختارهاي سياسي و اجتماعي جامعه نيز تاثير گذاشته است و به عنوان يك وسيله ارتباطي جديد و پويا ، امكاناتي را فراهم ساخته است كه از طريق رسانه هاي ارتباطي گذشته غير ممكن بود . اما در كنار گسترش اين خدمات و منابعي براي خدمات بهتر ارتباطي ، تفريحي ، آموزشي ، نگراني هايي در كل جهان درباره محتواي اين خدمات به وجود آمده است . بعضي معتقدند كه براي كنترل محتواي اينترنت هيچ كاري نمي توان كرد.، در حالي كه برخي بر اين باورند كه تنها از طريق همكاري هاي بين المللي مي توان اين مشكل را حل كرد . جهاني شدن و فن آوري هاي نوين ارتباطي منافع زيادي ، اعم از اقتصادي ، آموزشي و فرهنگي ، را براي جامعه هاي بشري به ارمغان آورده است .(عليوردي نيا،1384) اما در عين حال، جهاني شدن باعث ايجاد فرصتهاي جديد براي جرايم مختلف شده است . پيشرفتهاي تكنولوژيكي و جهاني شدن وسايل ارتباط جمعي ازجمله اينترنت ، علاوه بر ايجاد فرصتهاي قابل توجه براي توسعه اجتماعي ، فرصتهاي بسياري را براي شكل هاي نوين و سنتي جرم ايجاد كرده است . در مقايسه با جرايم معمولي ، جرايمي كه با استفاده از امكانات اينترنتي انجام مي شود ، مستلزم استفاده از منابع نسبي كمتري است و ارتكاب اين دسته از جرايم مي تواند در فضايي صورت گيرد كه افراد مختلف در آن حضور فيزيكي ندارند . همچنين در بسياري از كشورها اين گونه تخلف ها يا به دقت تعريف نشده اند و يا اينكه به هيچ وجه تعريف نشده اند ؛ از اين رو ، مخاطره هاي درگير شدن در اين دسته از تخلف ها و نيز احتمال رد يابي و دستگيري مجرمان بسيار كم است . اينترنت تا حدودي متفاوت از ساير رسانه های اطلاع رساني است ، زيرا مخاطبان آن مي توانند خاص يا بسيار عام باشند ، تبادل اطلاعات در آن بسيار سريع و آسان اتفاق مي افتد و هويت توليد كنندگان اطلاعات و مصرف كنندگان آن به طور نسبي پنهان است . 
گمنامی در فضای مجازی 
اینترنت به عنوان یک دنیای جدید ومحیطی گسترده ، فضایی را خلق کرده است که وسعت آن با کره خاکی برابری می کند . فضایی بسیار گسترده که حتی می توان آن را دنیایی جدید خواند ، دنیایی که بشر موفق به خلق آن شده است. این فضا هویت نامشخص و به صورت مستمر متحولی را ، به ویژه برای برای نسلی که در مقایسه با نسل قبل با محرکهای فراوانی مواجه است ، می آفریند . اینترنت فضای آزاد گلخانه ای را ایجاد ایجاد می کند که معلمان و مراجع قدرت به آن دسترسی ندارند و بر آن تاثیر نمی گذارند . اینترنت انقلابی عظیم در دنیای ارتباطات است که مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.اینترنت با امکان برقراری ارتباط به طور همزمان میان بسیاری از افراد در اقصا نقاط جهان ، با در هم شکستن فواصل زمانی و مکانی ، با تبدیل افراد به پیام های روی صفحه و متونی که می توانند همچون نقابهایی بر چهره افراد عمل کنند ، سازنده فضای مجازی است ، این فضا فضای گمنامی استدر این فضا هیچ مخزن مرکزی ، محل کنترل و یا کانالهای ارتباطی مشخصی ندارد به همین علت امکان کنترل محتوای آن وجود ندارد . ناشناس ماندن در اینترنت ، برای مجرمان اینترنتی بالقوه ، فرصتهای جدیدی فراهم می کند . هویت یک مجرم اینترنتی می تواند با استفاده از سرویس دهنده های مختلف ویا با استفاده از نامهای مختلف مکتوم باقی بماند.ناشناس ماندن ، مجرم را در یک موقعیت برتر قرار می دهد .(راودراد،1384)گمنامی ، بی چهرگی و بی نامی افراد در اینترنت نه تنها پیگرد قانونی جرم و مجرمان را در فضای رایانه ای مشکل می سازد ، بلکه زمینه گسترش آنها را نیز فراهم می کند .(محمدی،1384) 
محدوديتهاي برخورد قانوني با مجرمان اينترنتي 
برخورد قانوني با مجرمان اينترنتي محدوديت‌هاي زيادي دارد كه شامل موارد زير است:
در حال حاضر براي برخورد با مجرمان اينترنتي محدوديت‌هاي قضايي وجود دارد. قوانين فعلي در مورد رسانه‌ها، قابل كاربرد در فضاي مجازي نيستند . در بسياري مواقع فرد مجرم ممكن است در كشور ديگري باشد و در اين صورت به همكاري هاي بين المللي نياز است .
وجود سرويس هايي كه زمينه ارتباطات بي نام وناشناس ماندن افراد را فراهم مي آورند . اگرچه ، اين بي نامي منافع زيادي براي كاربران دارد كه شامل حفظ حريم خصوصي آنان هم مي شود ، اما به مجرمان هم امكان سوء استفاده را مي دهد . آنان مي توانند بدون اينكه شناخته شوند ،به راحتي مرتكب جرم شوند. 
در بسياري از جاها ، به دليل جديد بودن تكنولوژي ، هنوز پليس آموزش ديده و همين طور امكانات مناسب تكنولوژيكي براي مبارزه با جرايم اينترنتي وجود ندارد . براي مثال ، در گزارش ، سال 1999 دادستاني كل آمريكا نمونه اي آمده است كه در آن زني به پليس محلي شكايت مي كند كه مردي اطلاعات وقيحانه اي را در مورد دختر نه ساله اين زن در اينترنت منتشر و در آن شماره تلفن منزل را نيز قيد كرده است . تلفن هاي غير اخلاقي به اين خانواده در طول 24 ساعت آنان را كلافه كرد. اما پاسخ پليس به آنان اين بود كه شماره تلفن خود را عوض كنند . دليل اين ساده انگاري پليس هم اين بود كه در آن محل خاص پليس هيچ گونه آشنايي با اينترنت و راههاي مقابله با تهديدات اينترنتي نداشته است .(راود راد ،1384) 
نتیجه گیری 
عصر بزرگراههای ارتباطی و گسترش فضای مجازی با همه امیدها برای تسریع و بهبود ارتباط انسان ها در سطوح محلی، ملی و بین المللی مدت ها است که از راه رسیده است . تکنولوژی های جدید ارتباطی و اطلاعاتی جنبش جهانی یی در حوزه ارتباطات و انتقال محتواها و پیام های ارتباطی در سریع ترین زمان ممکن است ، به وجود آورده اند . در عین حال ، همین تکنولوژی جدید موجب تسهیل انجام اعمال خلاف قانون و رشد جرایم با استفاده از شیوه های جدید تر شده اند . همان طور که در مورد تکنولوژی های دیگر هم صادق است ، تکنولوژی ارتباطی جدید از یک طرف امکان بهبود روابط انسانی را افزایش داده ، و از طرف دیگر تهدیدهای تازه ای برای آن فراهم آورده است .(راودراد،1384) اینترنت هم مانند تمام زاییده های دنیای نوین چاقوییست دو لبه .هنوز دولتها به دلیل سرعت رشد کما بیش غیر قابل پیش بینی اینترنت چه از حیث گستردگی جغرافیایی و به خصوص از حیث شیوه های گوناگون انتقال اطلاعات و ایجاد تشکل های آزاد در اینترنت نمی توانند برتمام آن به طور کامل تسلط داشته باشند و این برای تمام آنانکه می خواهند پیامشان را آزادانه به گوش دیگران برسانند هدیه ای فرخنده است . این فضا با امکاناتی که در اختیار مجرمان قرار می دهد ، از یک سو ارتکاب جرایم را سهل تر می سازد و نسبت به دنیای فیزیکی خسارات بسیار بیشتری را وارد می کند و از سوی دیگر به لحاظ فرامرزی بودن آن و امکان ارتکاب جرم بدون نیاز به حضور فیزیکی مجرمان ، تعقیب و پیگرد و در نهایت دستگیری آنها با مشکلات بسیاری همراه شده است . این فضا به عنوان یک جهان مجازی تنها عیبش این است که یک نهاد قضایی مجازی ندارد و نمی تواند داشته باشد ، پس در چنین فضایی امکان اثبات هیچ اتهامی وجود ندارد.اینترنت دارای ساخت جهانی است و همین ویژگی مساله کنترل را آشکار می سازد . از این رو ، همکاری های میان کشور ها را در سطح بین المللی می طلبد . اما مادامی که یک رویکرد مشترک در میان ملتها برای برخورد با جرایم و مجرمان اینترنتی وجود نداشته باشد ، حتی اگر مجرمان شناسایی هم شوند ، باز این شانس را خواهند داشت که آزاد بمانند و به کار خود ادامه دهند.

منابع 
۱.جلالی فراهانی ، امیر حسین . پیشگیری از جرایم رایانه ای ، مجله حقوقی دادگستری ، شماره 47، 1383
۲.راود راد ، اعظم . مسائل اجتماعی زنان در اینترنت ، فصلنامه ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات ، شماره 2و3 ،1384، صص90-74
۳.صادقی فسایی، سهیلا . محمدی ، شهریار . نگاهی جرم شناسانه بر جرایم ، امنیت و کنترل در اینترنت ، فصلنامه ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات ، شماره 2 و 3 ، 1384، صص113-94 
۴.عراقچی ، سید عباس . اینترنت: عرصه ای جدید در تعامل فرهنگ ها ، مجله سیاست خارجی ، شماره 2، سال دوازدهم ، 1377 
۵.علیوردی نیا ، اکبر. اینترنت و سوء مصرف مواد مخدر ، فصلنامه ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات ، شماره 2 و 3 ، 1384، صص170-156

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • پایگاه احادیث و روایات معصوم(ع)
 • دانلود آهنگ و موزیک ویدئو روز
 • دانلود كليپ عشق بزرگترين دروغ دنيا هفت
 • عشق بزرگترين دروغ دنيا
 • هفتادیا
 • تسوج آموزش
 • مدل لباس
 • ♥♥♥♥♥رئیس آبیــ ♥♥♥♥♥♥
 • آنامیس 89
 • آخرالزمان انتظار مهدویت
 • افلاکیان
 • اشعارمذهبي سيدمهدي حسيني فرد
 • sahardelan
 • راه ولایت
 • شمیم یار
 • ایستکلی
 • سکوت
 • دانلود فیلم و سریال خارجی و ایرانی جدید
 • کلبه سرگرمی - ویرگول
 • مطالب عاشقانه جدید
 • قرمز پوش
 • آل یاسین
 • طلبه سایبری
 • روانشناس و مشکلات(سایکولوژی)
 • تیم سایبری عاشقان مهدی(عج)
 • دوربین مخفی مدارس
 • فرهنگی مذهبی صلوات
 • پايگاه انديشه ندبه
 • گفته و ناگفته های دل.
 • دره کوچک\\\\((1))////mahdaviyyat
 • یاس و نرگس
 • یاس دانلود
 • بسیج
 • باران عشق
 • رضا رضازاده
 • .::نوشته های طنز،غمگین،فلسفی و...::.
 • sms_bazar
 • عشــــ♥ــــقولانه
 • بهترین ها برای دانلود
 • شهدای زنگی کلا دابو
 • ♥ lıl__REZA__lıl ♥
 • دانلود آهنگ
 • صمیمانه ترین حضور عشق
 • رها نفس
 • ویکی دانلود ها
 • زندگی زیباست
 • روانشناسی...زندگی بهتر
 • شوق نماز
 • سایت تفریحی سوما
 • بهترین های وبگردی
 • شارژ مستقیم ایرانسل
 • کامپیوتر موبایل گیم فیلم آهنگ
 • تاپ کرک
 • دارو گیاهی
 • اس ام اس
 • هاستینگ سرور مجازی چت روم ساخت وب سایت
 • ثارالله
 • tanrim
 • مرجع فارسي زبانان
 • شارژها
 • Alpagut
 • ولایت عشق
 • ساکان دانلود
 • دانلود رایگان
 • پارک ممنوع
 • سوی دیار عاشقان
 • وبلاگ وبتیک
 • deniz yildizi
 • سایت اینترنتی قلبهای جاویدان
 • مهندس صنايع غذايي
 • لبیک یا صاحـــــــــب الزمان (عج)
 • نهج البلاغه
 • صالحین مهدی (عج)
 • سربازان گمنام امام زمان (عج)
 • سافت فست
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 703
 • کل نظرات : 364
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 2488
 • آی پی امروز : 134
 • آی پی دیروز : 302
 • بازدید امروز : 278
 • باردید دیروز : 940
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 2,193
 • بازدید ماه : 39,229
 • بازدید سال : 189,695
 • بازدید کلی : 2,902,438
 • کدهای اختصاصی
  خوش آمدید  به وب سایت اصحاب و انصارالمهدی خوش آمدید


  برای  مشاهده و استفاده از تمامی مطالب تالیفی لطفا ثبت نام کنید


  با تشکر : رضارضازاده