close
تبلیغات در اینترنت
وظايف منتظران در عصر غيبت
loading...

اصحاب و انصارالمهدی (عج)

از جـمــله مسائلى كه همواره شيعيان و پيروان اهل بيت عليهم السلام در دوران غيبت كبرى خواهان فهم آن هستند، شناخت وظايفى است كه در اين دوران به عهده آنان گذاشته شده است . در اين مقاله تلاش خواهيم كرد وظايف منتظران را هر چند به صورت مختصر بيان كنيم. 1- معرفت نسبت ‏به حضرت ولى عصر عليه السلام : از حـضـرت امــام صـادق عليه السلام نقل شده است كه : روزى امام حسين عليه السلام بر اصحاب خود وارد شدند، بعد از حمد خدا و درود بر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمودند : اى مـردم ! خـداونــد بندگان را نيافريد…

آخرین ارسال های انجمن
رضارضازاده بازدید : 1049 شنبه 20 خرداد 1391 نظرات ()

از جـمــله مسائلى كه همواره شيعيان و پيروان اهل بيت عليهم السلام در دوران غيبت كبرى خواهان فهم آن هستند، شناخت وظايفى است كه در اين دوران به عهده آنان گذاشته شده است . در اين مقاله تلاش خواهيم كرد وظايف منتظران را هر چند به صورت مختصر بيان كنيم.

1- معرفت نسبت ‏به حضرت ولى عصر عليه السلام :

از حـضـرت امــام صـادق عليه السلام نقل شده است كه : روزى امام حسين عليه السلام بر اصحاب خود وارد شدند، بعد از حمد خدا و درود بر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمودند :
اى مـردم ! خـداونــد بندگان را نيافريد مگر براى اينكه او را بشناسند ، زمــانى كه او را شناختند، او را پرستش كنند و هنگامى كه او را پرستش كردند ، با عبادت و پرستش او از بندگى غير او بى ‏نياز گردند. مردى عرض كرد : اى پسر پيامبر ! پدر و مادرم فداى شما باد ، مـعـرفـت‏ خــداونــد چيست؟ فرمود: شناخت اهل هر زمانى نسبت‏ به امامشان، امامى كه طاعت او بر آنان واجب است.» (1)

همچنين پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود : «من مات ولم يعرف امام زمانه مات ميتة الجاهلية (2)
هر كس بميرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهليت مرده است.»

تـوجه به مضامين دعاهايى كه خواندن آن‏ها در عصر غيبت توصيه شده است نيز ما را به اهميت مساله شناخت‏ حضرت ولى عصر عليه السلام راهنمايى مى‏ كند. در يكى از دعاهاى معروف و معتبرى كه شيخ صدوق آن را در كتاب كمال الدين نقل كرده است، مى ‏خوانيم :
«اللهم عرفنى نفسك فانك ان لم تعرفنى نفسك لم اعرف نبيك، اللهم عرفنى نبيك فانك ان لم تعرفنى نبيك لم اعرف حجتك، اللهم عرفنى حجتك فانك ان لم تعرفنى حجتك ضللت عن دينى (3)

بارالها ! خـودت را بــه مــن بشناسان كه اگر خود را به من نشناسانى پيغمبرت را نخواهم شناخت . بارالها! پيغمبرت رابه من بشناسان كه اگر پيغمبرت را به من نشناسانى حـجـت تــو را نخواهم شناخت. بارالها! حجت‏ خـود را به من بشناسان كه اگر حجت ‏خود را به من نشناسانى از دينم گمراه مى ‏گردم.»

2- تمسك به ريسمان ولايت اهل بيت عليهم السلام :

ولايت اهل بيت عليهم السلام دو گونه است: 1 . ولايت تكوينى 2 . ولايت تشريعى

ولايت تكوينى بدين معناست كــه حـضـرات معصومين عليهم السلام بــه اذن و اراده الهى ، مـى ‏توانند در مقام تكوين و عينيات خارجى ، دخل و تصرف كنند ، مــانـنـد معجزات انبياء عليهم السلام و كــرامــات اولياء عليهم السلام، و ولايت تشريعى، به معناى ولايت و سرپرستى جامعه و مؤمنين است. امــامــان معصوم عليهم السلام ، هــر كــدام در زمــان خود ، ولـى و سرپرست جامعه بوده و مردم را هدايت تشريعى مى ‏كنند.
از جمله وظايف مهم منتظران در زمان غيبت، چنگ زدن به ريسمان ولايت اهل بيت عليهم السلام است.

امام صادق عليه السلام فرمودند :
خوشا به حال شيعيان ما! آنان كه در زمان غيبت قائم ما به ريسمان [ولايت] ما تمسك مى‏ جويند.» (4)

همچنين امام سجاد عليه السلام فرمودند :
هـر كس در غيبت قـائـم مــا بـر دوستى [و عقيده به امامت ما] ثابت قدم باشد ، خداى متعال اجر هزار شهيد از شهداى بــدر و احــد به او عطا مى ‏كند.» (5)

و نيز امام صادق عليه السلام فرمود : زمانى بر مردم فرا رسد كه پيشوايشان از آنان غايب گردد.
زراره پرسيد : در آن زمان مردم چه كنند؟ امام عليه السلام فرمود:
به همان امر [ولايتى] كه برآنند چنگ زنند، تا برايشان آشكار شود.» (6)

3- انتظار فرج :

يكى از وظايف مهم مردم در عصر غيبت، انتظار فرج است.

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: « با فضيلت‏ترين اعمال امت من، انتظار فرج است.» (7)

امام صادق عليه السلام فرمود:
زمانى بندگان به خداى بزرگ نزديك ترند و خدا از ايشان راضى‏ تر است كه حجت ‏خداى متعال از ميان آنان ناپديد گردد و ظاهر نشود و آنان جايش را [هم] ندانند . با اين همه بدانند كه حجت و ميثاق خدا باطل نشده است . در آن زمان، هر صبح و شام چشم انتظار فرج باشيد.» (8)

آنچه در روايات مربوط به انتظار فرج حضرت ولى عصر عليه السلام بسيار به آن پرداخته شده، مساله صبر در اين انتظار و پاداش صابران در اين دوران است . در ذيل به چند نمونه از اين روايات اشاره مى ‏شود :

الف: امام صادق عليه السلام به نقل از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود:
پس از شما كسانى بيايند كه يك نفر از ايشان پاداش پنجاه نفر از شما را داشته باشد [ اصحاب] گفتند: اى رسول خدا ! ما در جنگ بدر و احد و حنين با تو بوديم و درباره ما آيه نازل شده است؟ پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: اگر آنچه [از حوادث ايام] به ايشان مى ‏رسد، به شما رسد، صبر آنان را نداريد.»

ب: پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: «انتظار الفرج بالصبر عبادة » (10)
انتظار فرج با صبر، عبادت است.

ج: امام رضا عليه السلام فرمود: «ما احسن الصبر و انتظار فرج (11) ؛ چه نيكوست‏ شكيبائى و انتظار فرج.»

د: امام حسين عليه السلام فرمود:
براى او [مهدى] غيبتى است كه اقوامى در آن از دين خارج شوند و گروهى بر دين ثابت قدم بمانند و آزار و اذيت مى ‏كشند و به آن‏ها گفته مى ‏شود: اين وعده [ظهور] چه وقت عملى مى‏ شود، اگر راست مى ‏گوييد؟ بى‏ ترديد صبر كننده در زمان غيبت در برابر آزار و تكذيب [مخالفان]، به منزله جهاد كننده با شمشير در ركاب رسول خدا صلى الله عليه و آله است .» (12)

4- تهذيب نفس و اصلاح فردى :

يكى از وظايف مهم منتظران دولت‏ حق، پارسائى و آراستگى به اخلاق خوب و پسنديده است.

امام صادق عليه السلام فرمود:
هر كس شادمان مى‏ گردد از اينكه از ياران حضرت مهدى عليه السلام باشد، بايد منتظر باشد و به پرهيزكارى و اخلاق نيكو رفتار نمايد و او منتظر [واقعى] است .» (13)

همچنين امام صادق عليه السلام فرمود:
به يقين براى صاحب اين امر غيبتى است، پس بنده خدا بايد تقواى الهى پيشه كند و به دينش چنگ زند.» (14)

5- اصلاح اجتماعى :

(سایت مناجات :به عنوان این بخش ایراد هایی وارد است که بعدا مورد تحلیل قرار می گیرد.)

يكى از وظايف مهم مردم در دوران غيبت كبرى، داشتن روحيه اصلاح گرى در سطح جامعه است . هر فردى بايد در برابر آحاد جامعه اسلامى (!!!) احساس مسؤوليت كرده، در راه اصلاح و ساختن افراد تلاش نمايد، تا جامعه و افراد آن آماده پذيرش حكومت جهانى حضرت مهدى شوند.

اصلاح جامعه از راه امر به معروف و نهى از منكر تحقق مى ‏يابد و قانون امر به معروف و نهى از منكر در متن دين اسلام بسيار مورد تاكيد قرار گرفته است.

امام باقر عليه السلام در بيان وظايف شيعيان در دوران غيبت فرمودند:
توانمندان شما بايد به ضعيفانتان كمك كنند و اغنياء شما بايد به فقرايتان مهربانى كنند، هر كس بايد برادر [دينى] اش را نصيحت كند، نصيحتى كه به نفع برادرش باشد.» (15)

خداوند متعال مى ‏فرمايد:
«شما بهترين امتى بوديد كه به سود انسان‏ها آفريده شده ‏اند; [چه اينكه] امر به معروف و نهى از منكر مى ‏كنيد و . . .» (16)

و امام صادق عليه السلام فرمود:
بى ‏ترديد امر به معروف و نهى از منكر راه انبيا عليهم السلام و طريقه صالحان است [ امر به معروف و نهى از منكر ] وظيفه ‏اى سترگ [و خطير] است كه به وسيله آن ساير واجبات انجام مى‏ پذيرد و راه‏ها امنيت مى ‏يابد و در آمدها حلال [و مشروع] مى‏ گردد، مظالم باز گردانده مى ‏شود، زمين آباد مى ‏شود و از دشمنان انتقام گرفته مى ‏شود و امور سامان مى ‏يابد .» (17)

آرى اگر همه مسلمانان خود را موظف به اجراى امر به معروف و نهى از منكر در جامعه اسلامى (!) بدانند، قدم ‏هاى اوليه براى نيل به جامعه ايده آل و مطلوب مهدوى برداشته مى ‏شود .

6- آمادگى نظامى براى ظهور امام زمان عليه السلام :

به تصريح روايات، آماده كردن سلاح و كسب مهارت نظامى كه مناسب با هر عصرى باشد، براى شركت در سپاه حضرت مهدى عليه السلام از وظايف منتظران است. (این آمادگی در عصر ما حداقل باید از لحاظ قوت و آمادگی بدنی حفظ شود.)

امام صادق عليه السلام فرمود:
هر يك از شما بايد براى خروج حضرت قائم عليه السلام هر چند به اندازه يك تير، مهيا كند . هر گاه خداى تعالى چنين نيتى از او ببيند، اميدوارم عمرش را طولانى كند تا آن حضرت را درك كند (و در زمره ياران و همراهانش قرار گيرد). (18)

همچنين امام كاظم عليه السلام فرمود:
هر كس مركبى را به انتظار امر ما نگاه دارد و به سبب آن دشمنان ما را خشمگين سازد در حالى كه خودش به ما منسوب باشد، خداوند روزيش را فراخ گرداند، به او شرح صدر عطا كند، او را به آرزويش برساند و در رسيدن به خواسته هايش او را يارى كند.» (19)

7- ياد حضرت ولى عصر عليه السلام :

از جمله وظايف مهم شيعيان و علاقمندان آن حضرت، فراموش نكردن او، و هميشه به ياد و ذكر او بودن است .

امام على عليه السلام فرمود:
هر كس چيزى را دوست‏ بدارد، همواره نام آن را بر زبان دارد.» (20)

و امام كاظم عليه السلام درباره غيبت امام زمان عليه السلام فرمود:
خودش از ديدگان مردم پنهان مى ‏شود ولى ياد او از دل‏هاى مؤمنان مخفى نمى ‏شود.» (21)

دعاى ندبه زمزمه ‏اى است عاشقانه كه در آن هر صبح جمعه با معشوق خود ارتباط برقرار مى ‏كنيم و به ياد او سرشك از ديدگانمان جارى مى ‏گردد . چه زيباست نغمه‏ هاى عاشقان مهدى آنجا كه مى ‏گويند: «عزيز على ان ارى الخلق و لا ترى و لا اسمع لك حسيسا و لا نجوى; بسيار بر من سخت است كه خلق را ببينم و تو را نبينم و از تو صدايى نشنوم .»

«هل من معين فاطيل معه العويل و البكاء؟ هل من جزوع فاساعد جزعه اذا خلا؟ هل قذيت عين فساعدتها عينى على القذى؟ هل اليك يا ابن احمد سبيل فتلقى؟ هل يتصل يومنا منك بعدة فنحظى؟

آيا كسى هست كه مرا يارى كند تا به همراهى او ناله و گريه را طولانى كنم؟ آيا ناله كننده و بى ‏تابى هست كه من با زارى او را در هنگام تنهائيش يارى و همراهى كنم؟ آيا در چشمى خار رفته است كه چشم من [در ناراحتى و اشك] با او هم دردى نمايد؟ اى زاده احمد! آيا راهى به سوى تو هست كه به ملاقات تو منتهى گردد؟ آيا روز [جدايى] ما به فرداى [وصال ] مى ‏رسد كه از آن حظ بريم؟»

امام زمان عليه السلام نيز از ياد شيعيان خود غافل نيست و اگر ارتباط ما با امام زمان عليه السلام برقرار شود و در همه امور زندگى به ياد و ذكر آن حضرت باشيم، يقينا مورد عنايت و لطف ايشان قرار مى‏ گيريم، چنانكه در نامه امام زمان عليه السلام به شيخ مفيدقدس سره به اين موضوع اشاره شده است . آن حضرت مى‏ فرمايد:
ما از رسيدگى به حال شما كوتاهى نمى ‏كنيم و ياد شما را از خاطر نمى ‏بريم .» (22)

يارب آن مونس جان محرم اسرار كجاست
و آن طبيب دل بى‏طاقت‏بيمار كجاست
يك جهانند گرفتار فراقش يا رب
آن رهاننده اين جمع گرفتار كجاست (23)

8- محبت ‏به حضرت مهدى عليه السلام :

انسان وقتى به كسى علاقه داشته باشد، ياد و خاطره محبوب هميشه در فكر و ذهنش حضور دارد و اين موجب مى ‏شود كه زندگيش رنگ و بوى معشوق بگيرد . اگر محبوب انسان موجودى متعالى و ملكوتى باشد، اين الگو پذيرى زمينه رشد و تعالى او را فراهم مى ‏سازد و اگر محبوب و معشوق او موجودى پست و فرومايه باشد، اين الگو پذيرى موجب سقوط و هلاكت وى خواهد شد.
به خاطر اهميت محبت‏به اهل بيت عليهم السلام خداوند در قرآن كريم، مزد رسالت پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله را مودت و دوستى خاندان او قرار داده است و مى ‏فرمايد: «قل لا اسئلكم عليه اجرا الا المودة فى القربى‏» (24)
«بگو من از شما در برابر رسالتم مزدى طلب نمى‏كنم، به جز دوستى و مودت نسبت ‏به اهل بيتم.»

همچنين پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود:
هيچ بنده ‏اى ايمان [واقعى] نمى ‏آورد مگر اينكه در نزد او من از خودش محبوب‏تر و اهل بيت من و خاندان من از اهل بيت و خاندان او محبوب‏تر باشند و ذات من از ذات خودش محبوب‏تر باشد .» (25)

امام حسن عسكرى عليه السلام خطاب به حضرت مهدى عليه السلام فرمودند:
بدان كه دل‏هاى اهل بندگى و اخلاص به سوى تو پر مى ‏كشند; همچنان كه پرنده به سوى آشيانه ‏اش پر مى ‏كشد.» (26)

البته اين طور نيست كه محبت ‏يك طرفه باشد، بلكه امامان معصوم عليهم السلام نيز نسبت ‏به شيعيان واقعى ابراز علاقه و محبت كرده و مى‏ كنند، و در غم و شادى آنان شريكند .

امام رضا عليه السلام فرمود:
امام، امين و دوست است، و برادر دلسوز است، و مانند مادرى است كه نسبت‏به فرزند خردسال خود مهربان است.» (27)

همچنين امام على عليه السلام فرمود: « ما در شادمانى شما شاد و براى اندوه شما اندوهگين مى ‏شويم.» (28)

امام رضا عليه السلام فرمود:
هيچ كس از شيعيان ما . . . غم ديده نمى ‏شود مگر آن كه ما نيز در غم او غمگين مى ‏شويم و شاد نمى ‏شود مگر اينكه از شادى او شاد مى ‏شويم، و هيچ يك از شيعيان ما در مشرق و مغرب زمين از نظر ما دور نيستند.» (29)

امام مهدى عليه السلام فرمود:
از ترديد گروهى از شما (شيعيان) در دين، و شك و سرگردانى در مساله واليان امرشان آگاه شدم، پس اين غم ما به خاطر شما است نه به خاطر خود ما، و براى شما متاثر شديم نه براى خودمان .» (30)

در اين روايت و امثال آن‏ها حضرت مهدى عليه السلام نسبت ‏به شيعيان ابراز محبت و علاقه نموده و اعلام كرده است كه از گمراه شدن آن‏ها شديدا ناراحت و متاثر مى ‏شود .

9- اندوهگين بودن در فراق حضرت :

يكى از نشانه‏ هاى دوستى، محزون بودن در فراق و دورى از دوست و محبوب است . بديهى است كه علاقمندان به امام زمان عليه السلام در دوران غيبت در فراق او اندوهگين هستند و اين حزن و اندوه را به گونه‏ هاى مختلفى بروز مى ‏دهند .

امامان معصوم نيز به خاطر غيبت امام زمان عليه السلام مى‏ گريستند.

به عنوان نمونه، سدير صيرفى مى‏ گويد: به خدمت مولايمان امام صادق عليه السلام رفتيم و امام را در حال گريه و ناله ديديم. او آنگاه حالت امام را اين‏گونه تشريح مى ‏كند:
او همچون مادر فرزند از دست داده، مى ‏گريست، اندوه از گونه  ‏هاى مباركش پيدا بود و رنگ چهره‏اش تغيير كرده بود .
اشك‏ هاى او لباسش را خيس كرده بود و در اين حالت مى‏ گفت :
مولاى من! غيبت تو، خواب را از چشمانم ربوده و زمين را بر من تنگ نموده و آسايش دلم را از من گرفته است. مولاى من! غيبت تو، بلا و مصيبت مرا به فاجعه‏ هاى ابدى پيوند داده است.» (31)

شاعر عرب حزن و اندوه قلبى خود را در غم دورى از حضرت مهدى عليه السلام چنين بيان كرده است:

قلبى اليك من الاشواق محترق
ودمع عينى من الآماق مندفق
الشوق يحرقنى والدمع يغرقنى
فهل رايت غريقا وهو محترق ؟ (32)

و شاعرى پارسى گوى، ابيات فوق را چنين به فارسى در آورده است:

دل زشوق ديدنت ‏سوزد چو عود
از فراقت ديده بارد همچو رود
غرقه در سيلاب اشك و دل كباب
كس غريق شعله ور كى ديده بود

10- شناخت عظمت و مقام حضرت مهدى عليه السلام و نگه داشتن حرمت او :

از جمله وظايف مهم شيعيان، شناخت جايگاه رفيع حضرت مهدى عليه السلام و رعايت احترام آن حضرت است . امامان معصوم عليهم السلام بعد از مقام ربوبى و نبوى صلى الله عليه و آله، مقام و رتبه سوم را در عالم وجود دارند، و انسان ‏هاى عادى با آنان مقايسه نمى ‏شوند .

امام على عليه السلام فرمود:
نبايد احدى از اين امت را با آل محمد صلى الله عليه و آله مقايسه نمود و نبايد كسى را كه نعمت آل محمد صلى الله عليه و آله همواره بر او جريان داشته، با آنان برابر دانست، آنان اساس دين و ستون يقين هستند.» (33)

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله در توصيف جايگاه حضرت مهدى عليه السلام در بهشت فرمود:
مهدى عليه السلام طاووس اهل بهشت است كه هاله ‏اى از نور او را احاطه كرده است.» (34)

و نيز فرمود:

ما هفت نفر از اولاد عبد المطلب هستيم كه سروران اهل بهشتيم: من و حمزه و على و جعفر و حسن و حسين و مهدى عليهم السلام.» (35)

امام على عليه السلام فرمود:
او (حضرت مهدى عليه السلام) والاترين قريش و گرامى ‏ترين بنى هاشم و تنها بازمانده ابراهيم خليل است.» (36)

و امام رضا عليه السلام فرمود:
او (حضرت مهدى عليه السلام) داناترين مردم، حكيم‏ترين مردم، پرهيزگارترين مردم، بردبارترين مردم و بخشنده ‏ترين مردم و عابدترين مردم است.» (37)

11- دعا براى فرج امام زمان عليه السلام :

در روايات معصومين عليهم السلام دعا براى فرج امام زمان عليه السلام به عنوان يكى از عوامل نجات انسان‏ها در دوران هلاكت ‏بخش غيبت كبرى مطرح شده است .

امام حسن عسكرى عليه السلام فرمود:
به خدا سوگند كه او غيبتى [سخت ] مى‏ كند . در آن غيبت، از هلاكت نجات نمى ‏يابد مگر كسى كه خداى عزوجل او را بر قول به امامت آن حضرت ثابت‏ بدارد و او را در عصر غيبت ‏بر دعاى به تعجيل فرج او موفق بدارد.» (38)

از سوى ديگر امام زمان عليه السلام در موارد زيادى شيعيان را به دعاى براى فرج خويش توصيه كرده است. به عنوان مثال ، آن حضرت در پايان توقيع به جناب اسحاق بن يعقوب مى ‏فرمايد:
براى تعجيل در فرج، زياد دعا كنيد كه همانا آن فرج شماست.» (39)

درباره زمان و نحوه دعا براى فرج امام زمان عليه السلام توصيه ‏هاى زيادى از سوى اولياى دين بيان شده است كه در ذيل به برخى از آن‏ها اشاره مى‏ شود:

الف) در منهاج العارفين آمده است: «مستحب است انسان پس از نماز صبح صد مرتبه بگويد : اللهم صل على محمد وآل محمد وعجل فرجهم. (40) »

ب) مرحوم شيخ بهائى نقل مى ‏كند: «پس از نماز صبح و در حالى كه با دست راست محاسن خود را گرفته و كف دست چپ را به سوى آسمان مى‏ گيرى، هفت مرتبه مى ‏گويى: يا رب محمد وآل محمد صل على محمد وآل محمد وعجل فرج محمد وآل محمد. (41) »

ج) علامه مجلسى در كتاب «المقباس‏» نقل كرده است كه: «در تعقيب نماز صبح قبل از آنكه با كسى صحبت كند صد بار بگويد: يا رب صل على محمد وآل محمد، وعجل فرج آل محمد واعتق رقبتى من النار. (42) »

د) كتاب «جمال الصالحين‏» از امام صادق عليه السلام نقل كرده است كه حضرت فرمودند: «از حقوق ما بر شيعيان اين است كه پس از هر نماز واجب دست‏ خود را به چانه گرفته و سه بار بگويند: يا رب محمد عجل فرج آل محمد يا رب محمد احفظ غيبة محمد، يارب محمد انتقم لابنة محمد صلى الله عليه و آله. (43) »

ه) مرحوم شيخ طوسى در كتاب «مختصر المصباح‏» در جايى كه وظيفه‏ هاى شب جمعه را ذكر مى ‏كند، صد بار اين دعا را سفارش مى‏ كند:
«اللهم صل على محمد وآل محمد وعجل فرجهم، واهلك عدوهم من الجن والانس من الاولين والآخرين . (44) »

12- دعا و زمزمه عاشقانه :

دعا بهترين وسيله ارتباط انسان با خداى خويش، ناشى از شناخت انسان از عجز خويش و اظهار كرنش در برابر آفريدگار است. انسان مؤمن اميد خود را از غير خدا قطع كرده و دست نياز به سوى خداى بى ‏نياز دراز مى‏كند و رفع مشكلات خويش را تنها از او مى ‏خواهد. در رابطه با موضوع امام ‏زمان عليه السلام دعاها و زيارت‏ هاى مخصوصى وارده شده است كه به برخى از آن‏ها اشاره مى ‏شود:

الف) دعاى ندبه :

مرحوم علامه مجلسى در «بحار الانوار» دعاى شريف ندبه را از سيد بن طاووس از بعضى از اصحاب نقل مى ‏كند و مى ‏گويد: محمد بن على بن ابو قره مى‏ گويد: دعاى ندبه از كتاب محمد بن حسين بن سفيان بزوفرى براى من نقل شد، و گفته شده كه آن دعا براى صاحب الزمان عليه السلام است و مستحب است در اعياد چهارگانه (جمعه، عيد فطر، قربان، غدير) خوانده شود (45) .

ب) دعاى عهد :

امام صادق عليه السلام فرمود: كسى كه چهل بامداد خداى را با دعاى عهد بخواند، از ياوران قائم ما خواهد بود . و اگر پيش از ظهور آن حضرت بميرد، خداوند او را از قبر بيرون مى ‏آورد. (46)

پاورقی :

1) بحارالانوار، ج 5، ص 312 و كنز الفوائد، كراجكى، ص‏151

2) بحار الانوار، ج‏8، ص‏368 و ج‏32، ص‏321 و ينابيع الموده، القندوزى، ج‏3، ص‏372

3) كمال الدين، ج‏2، ص‏512

4) همان، ج‏2، باب 34، ح‏5

5) همان، ج‏1، ص‏439

6) همان، ج‏2، باب 33، ح‏44

7) مجمع البحرين، ص‏297

8) كافى، ج‏2، باب نادر فى الغيبه، ص‏127

9) كافى، ج‏8، ص‏37 و مكيال المكارم، ج‏2، ص‏290

10) الدعوات، قطب الدين راوندى، مدرسة الامام المهدى، ص‏41

11) بحار الانوار، ج‏52، ص‏129

12) كمال الدين، ج‏1، ص‏437

13) غيبت نعمانى، ص‏200، ح‏16

14) كافى، ج‏2، باب فى الغيبه، ص‏132

15) بشارة المصطفى لشيعة المرتضى، عماد ال

برچسب ها منتظران مهدي ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • پایگاه احادیث و روایات معصوم(ع)
 • دانلود آهنگ و موزیک ویدئو روز
 • دانلود كليپ عشق بزرگترين دروغ دنيا هفت
 • عشق بزرگترين دروغ دنيا
 • هفتادیا
 • تسوج آموزش
 • مدل لباس
 • ♥♥♥♥♥رئیس آبیــ ♥♥♥♥♥♥
 • آنامیس 89
 • آخرالزمان انتظار مهدویت
 • افلاکیان
 • اشعارمذهبي سيدمهدي حسيني فرد
 • sahardelan
 • راه ولایت
 • شمیم یار
 • ایستکلی
 • سکوت
 • دانلود فیلم و سریال خارجی و ایرانی جدید
 • کلبه سرگرمی - ویرگول
 • مطالب عاشقانه جدید
 • قرمز پوش
 • آل یاسین
 • طلبه سایبری
 • روانشناس و مشکلات(سایکولوژی)
 • تیم سایبری عاشقان مهدی(عج)
 • دوربین مخفی مدارس
 • فرهنگی مذهبی صلوات
 • پايگاه انديشه ندبه
 • گفته و ناگفته های دل.
 • دره کوچک\\\\((1))////mahdaviyyat
 • یاس و نرگس
 • یاس دانلود
 • بسیج
 • باران عشق
 • رضا رضازاده
 • .::نوشته های طنز،غمگین،فلسفی و...::.
 • sms_bazar
 • عشــــ♥ــــقولانه
 • بهترین ها برای دانلود
 • شهدای زنگی کلا دابو
 • ♥ lıl__REZA__lıl ♥
 • دانلود آهنگ
 • صمیمانه ترین حضور عشق
 • رها نفس
 • ویکی دانلود ها
 • زندگی زیباست
 • روانشناسی...زندگی بهتر
 • شوق نماز
 • سایت تفریحی سوما
 • بهترین های وبگردی
 • شارژ مستقیم ایرانسل
 • کامپیوتر موبایل گیم فیلم آهنگ
 • تاپ کرک
 • دارو گیاهی
 • اس ام اس
 • هاستینگ سرور مجازی چت روم ساخت وب سایت
 • ثارالله
 • tanrim
 • مرجع فارسي زبانان
 • شارژها
 • Alpagut
 • ولایت عشق
 • ساکان دانلود
 • دانلود رایگان
 • پارک ممنوع
 • سوی دیار عاشقان
 • وبلاگ وبتیک
 • deniz yildizi
 • سایت اینترنتی قلبهای جاویدان
 • مهندس صنايع غذايي
 • لبیک یا صاحـــــــــب الزمان (عج)
 • نهج البلاغه
 • صالحین مهدی (عج)
 • سربازان گمنام امام زمان (عج)
 • سافت فست
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 703
 • کل نظرات : 364
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 2479
 • آی پی امروز : 239
 • آی پی دیروز : 289
 • بازدید امروز : 1,737
 • باردید دیروز : 3,655
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 1,737
 • بازدید ماه : 17,663
 • بازدید سال : 473,371
 • بازدید کلی : 2,623,112
 • کدهای اختصاصی
  خوش آمدید  به وب سایت اصحاب و انصارالمهدی خوش آمدید


  برای  مشاهده و استفاده از تمامی مطالب تالیفی لطفا ثبت نام کنید


  با تشکر : رضارضازاده