loading...

اصحاب و انصارالمهدی (عج)

دفاع مقدس

آخرین ارسال های انجمن
رضارضازاده بازدید : 882 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

دستاوردهای دفاع مقدس(12)

 


دستاوردهای داخلی دفاع مقدس فراوان است، ولی ما در این نوشتار به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم و تفصیل آن را به فرصتی دیگر وا می‌گذاریم. مهم‌ترین دستاوردهای داخلی دفاع مقدس به شرح زیر است  که در چند قسمت ارائه گردیده است و متن زیر قسمت اخر این گرداوری میباشد  


دستاوردهای دفاع مقدس(12)

دستاوردهای داخلی دفاع مقدس فراوان است، ولی ما در این نوشتار به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم و تفصیل آن را به فرصتی دیگر و كتابی دیگر ـ ان‌شاءالله ـ وا می‌گذاریم. مهم‌ترین دستاوردهای داخلی دفاع مقدس عبارتند از:

1. اعتماد به نفس و خودباوری

2. شكوفایی استعداد و خلاقیت

3. رشد باورهای دینی

.4 تولد تفكر بسیجی

5. رشد فضایل اخلاقی و معنوی

6. تحول در صنایع دفاعی كشور

7. تزكیه‌ی نظام اداری كشور

8. حضور داوطلبانه‌ی مردم در جبهه‌ها

9. سنجش ظرفیت دفاعی مردم

10. تجارب سیاسی

11. تجارب اقتصادی

12. نیروهای مردمی عشایری

13. تجارب نظامی

14. تجارب فرهنگی

15.تحكیم وحدت ملی

16 رسوایی لیبرال‌ها و منافقین

17آزمون روشنفكری

 مطالب فوق

18. تأثیر در نگرش‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراكز عالی كشور

19. آزمون كارآمدی نظام جمهوری اسلامی

 20تكامل سازمان ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

 مطالب فوق

 21. تأثیر در حوزه‌ی هنر و ادبیات

22. خلق زیبایی‌ها

 مطالب فوق

.23 تكرار عاشورا و تجلی شهادت

24. سنگر سازان بی‌سنگر

25. سفیران آزاده

26. مشاركت فعال زنان

27. تأثیر در تحكیم روابط اجتماعی و روح برادری

 مطالب فوق

28. تحكیم بنیان خانواده‌ها

29. تأثیر در فرهنگ عمومی كشور

30. شناخت دوست از دشمن

31. تجربه‌ی دفاع باز دارنده و همه جانبه

32. احیای نقش مساجد در دفاع مقدس

1 ـ32. مسجد؛ اولین پایگاه حكومت اسلامی

2ـ 32. مسجد، محور وحدت

3 ـ32. مسجد، تنها رسانه‌ی مطمئن

4 ـ32. مسجد و روحانیت

5 ـ32. تربیت نیروهای مبارز

6 ـ32. تشكیل بسیج مردمی

7 ـ32. پایگاه تبلیغ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

8 ـ 32. جمع آوری كمك‌های مردمی توسط مساجد

9 ـ 32. ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

مطالب فوق

10 ـ32. نقش مساجد در نشر ارزش‌های دفاع مقدس

مساجد پس از دوران دفاع مقدس نقش مهمی در نشر ارزش‌های دفاع مقدس و انتقال پیام شهیدان پیدا كردند. برگزاری مراسم سالگرد شهدا‌، برپایی نمایشگاه‌ها، تهیه‌ی روزنامه‌های دیواری و تبلیغات عمومی، از جمله فعالیت‌های مساجد پس از دفاع مقدس محسوب می‌شود.

شهیدان درباره‌ی مسجد سفارش‌های فراوان نموده‌اند؛ از آن جمله: راه ما را با حضور در مساجد ادامه دهید. شهیدان، شب وروز به روی گلدسته‌های مساجد نشسته و هنگام اذان به درب مسجد می‌نگرند كه كدام یك از دوستانشان در نماز جماعت حاضر می‌شوند. شهیدان، نام بچه‌های مسجد را نوشته‌ و نزد امام حسین ـ علیه السلام ـ می‌برند، تا آن‌ها را به عنوان شیعه‌ی واقعی خود انتخاب كند و اعمالشان را تأیید نماید.

شهیدی دیگر در وصیت‌نامه‌ی خود می‌نویسد: نام و خاطره‌ی ما را در مساجد زنده نگه دارید، زیرا ما در مساجد با حقایق دین و عاشورا آشنا شدیم. در مسجد جز یاد خدا همه چیز فراموش می‌شود، و راز این آیه در مسجد می‌فهمیم:

«وَ اَنَّ الْمَساجِدَ لِلِّه فَلا تَدْعُوا مَعَ اللهِ اَحَداً».

و همانا مساجد از آن خداست. پس هیچ كس را با خدا نخوانید.

با توجه به سفارش‌های شهدا، متولیان امور باید مساجد را همان گونه كه در دوران دفاع مقدس محور اصلی فعالیت‌های فرهنگی مربوط به جنگ بود، اینك نیز مركز اصلی نشر ارزش‌های دفاع مقدس بدانند و با برنامه ریزی درست و بلند مدت، نقش مساجد را در تداوم راه شهیدان نهادینه كنند.

همان گونه كه مساجد و روحانیت در پیدایش ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس نقش قابل توجهی داشتند،‌ اینك در حفظ و نشر ارزش‌ها و حماسه‌های دوران دفاع مقدس هم نقش كلیدی و حساسی به عهده دارند، از این رو برای آن كه مساجد در این زمینه به كارآمدی خود برسند، توجه به موارد زیر ضروری است:

مساجد، همان طور كه خانه‌ی رزمندگان و شهیدان در دوران دفاع مقدس بودند، امروز بهترین كانون دینی و فرهنگی برای نشر ارزش‌ها و اهداف والای آنان به حساب می‌آیند. اگر مسۆولان دفاع مقدس،‌ مساجد را به عنوان مجاری انتقال ارزش‌های دفاع مقدس مورد توجه قرار دهند و به جای ریختن بودجه‌های كلان در هاضمه‌ی هنر مدرنیته، استعدادهای هنری و ادبی بسیجیان عزیز در پایگاه‌های مساجد و نمازگزاران خلاق را شكوفا كنند، درحقیقت پیوندی جاودانه بین نسل امروز و فردا و ارزش‌های دفاع مقدس ایجاد خواهند كرد. در آن صورت، آحاد مردم همان طور كه حادثه‌ی عاشورا را در گنجینه‌ی تاریخ خود حفظ نموده‌اند، به همان شكل وقایع هشت سال دفاع مقدس را بخشی از اعتقادات خود دانسته، آن را جاودانه در سینه‌ی تاریخ این ملت خواهند داشت.

الف. تحقق مردم سالاری دینی در مساجد

یكی از بسترهای عینی پیوند دین با مردم، مسجد است. از این رو، زمانی مردم سالاری دینی در كشور تحقق عینی پیدا می‌كند كه مسۆولان و كارگزاران كشور، مساجد را مظهر پیوند علایق و آموزه‌های دینی با مردم بدانند،‌ و ائمه‌ی جماعات را به عنوان زبان گویای مطالبات مردم بشناسند، و ارتباط خود را با مردم از طریق مساجد نهادینه كنند و حضور در مساجد را به عنوان استماع مطالبات مردم و رفع نیازهای آنان مغتنم بشمارند.

ب. مسجد؛ مركز فعالیت‌های فرهنگی

لازم است كارهای فرهنگی و تبلیغات دینی با محوریت مساجد انجام شود؛ بودجه و سرمایه‌های فرهنگی در اختیار مساجد قرار گیرد؛ و بر اساس روز شمار انقلاب و دفاع مقدس، مجالس تبلیغی و علمی، با شكوه هر چه تمام‌تر در مساجد برگزار گردد.

ج. مسجد؛ مركز مطالبات مردم

وقتی مسجد به عنوان بنیادی‌ترین نهاد دینی و مدنی تحكیم یابد، آحاد مردم به مساجد هجوم می‌آورند، زیرا در كنار نیازهای معنوی و عبادی، مطالبات مادی و روزمره‌ی خود را نیز از طریق مساجد تأمین شده می‌دانند.

د. مسجد و پیوند دین با سیاست

پیوند دین با سیاست با شعار تحقق پیدا نمی‌كند. مساجد در طول تاریخ فعالیت خود نشان داده‌اند كه برای راهبردی كردن اتحاد دین و سیاست، نقش اول را به‌عهده دارند. بسیاری از شاهان برای مشروع جلوه دادن حكومت خود، در ظاهر به مساجد و روحانیت نزدیك می‌شدند؛ در حالی‌كه انقلاب اسلامی ما ماهیتی دینی دارد و باید پیوند باطنی خود را با مساجد حفظ كند. اگر انقلاب اسلامی بخواهد هویت دینی خود را منهای مساجد دنبال كند، عملاً در چالش سكولاریسم گرفتار خواهد شد.

ه ‍ . مسجد؛ محل پیوند نسل امروز با فردا

مساجد، همان طور كه خانه‌ی رزمندگان و شهیدان در دوران دفاع مقدس بودند، امروز بهترین كانون دینی و فرهنگی برای نشر ارزش‌ها و اهداف والای آنان به حساب می‌آیند. اگر مسۆولان دفاع مقدس،‌ مساجد را به عنوان مجاری انتقال ارزش‌های دفاع مقدس مورد توجه قرار دهند و به جای ریختن بودجه‌های كلان در هاضمه‌ی هنر مدرنیته، استعدادهای هنری و ادبی بسیجیان عزیز در پایگاه‌های مساجد و نمازگزاران خلاق را شكوفا كنند، درحقیقت پیوندی جاودانه بین نسل امروز و فردا و ارزش‌های دفاع مقدس ایجاد خواهند كرد. در آن صورت، آحاد مردم همان طور كه حادثه‌ی عاشورا را در گنجینه‌ی تاریخ خود حفظ نموده‌اند، به همان شكل وقایع هشت سال دفاع مقدس را بخشی از اعتقادات خود دانسته، آن را جاودانه در سینه‌ی تاریخ این ملت خواهند داشت.

دستاوردهای دفاع مقدس(12)
دستاوردهای بین المللی و منطقه‌ای دفاع مقدس

1. تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی ایران

جمهوری اسلامی ایران ناخود آگاه به جنگی تمام عیار فراخوانده شد كه بر اساس پیش بینی كارشناسان نظامی و سیاسی، توان مقابله‌ی ایران سه روزه بود. اما پس از هشت سال دفاع دلیرانه‌ی رزمندگان،‌ نه‌تنها دشمن نتوانست یك وجب از خاك كشورمان را اشغال كند، بلكه در اوج درماندگی و عجز قرار گرفت، و همگان به عظمت، پایداری و اقتدار جمهوری اسلامی ایران اعتراف نمودند. امام راحل(ره) در این باره فرمودند: «ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محكم كردیم.»

تحقیقاً اگر امریكا طی هشت سال، اقتدار ملت ما را ندیده بود، در سال 2003 به جای حمله به عراق،‌ ایران را مورد حمله قرار می‌داد. اما آنچه كه همواره موجب انصراف دشمن از حمله شده، تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بوده است.

2. تضمین استقلال كشور

كشوری كه مقتدر است، استقلال دارد. دشمن بعثی طی هشت سال، استقلال و آزادی ما را به چالش كشاند، اما با اثبات اقتدار نظام توسط رزمندگان،‌ استقلال كشور نیز تضمین شد. اگر همه‌ی آحاد ملت و به‌خصوص احزاب سیاسی كشور، استقلال و آزادی ایران اسلامی را مرهون مجاهدت رزمندگان و خون مقدس شهدا ندانند، می‌توان گفت با الفبای سیاست آشنایی ندارند.

3. تولد استراتژی نوین دفاعی

امروزه استراتژی‌های دفاعی و تهاجمی بر اساس مبانی كلاسیك و علوم نظامی تعریف می‌شوند؛‌ اما در دفاع مقدس،‌ دنیا با شكلی از دفاع مواجه شد كه نیروی انسانی و اراده‌ی درونی او نقش اول را در دفاع داشت. عنصر ایمان و عشق به خدای متعال، امروزه مقوله‌ای است كه در محافل علمی و نظامی جهان به عنوان یك استراتژی نوین مورد مطالعه است.

4. ایجاد الگوی مبارزه با قدرت‌های بزرگ

از بركات هشت سال دفاع مقدس، ارایه‌ی الگویی از مبارزه برای كشورهای اسلامی و جهان مستضعفان است. امام راحل(ره)، یكی از بركات جنگ را الگوگیری كشورهایی چون فلسطین،‌ افغانستان و ... در مبارزه علیه ستمگران و سلطه‌گران دانسته‌اند. اینك به بركت دفاع مقدس، كابوس شكست‌ناپذیری قدرت‌های بزرگ در اذهان جهانیان شكسته شده است؛ به طوری كه امام راحل(ره) فرمودند: «ما در جنگ، ابهت دو ابر قدرت شرق و غرب را شكستیم.»

5. اثبات مظلومیت ایران در جهان

جمهوری اسلامی ایران كه مورد هجوم ناجوانمردانه‌ی دشمن قرار گرفته بود، فریاد مظلومیت خود را به گوش جهانیان و مجامع بین المللی رسانده بود، ولی توجه جدی به خواسته‌های ایران نمی‌شد؛ گویی همگان می‌خواستند صدام پیروز میدان شود، اما صدور قطعنامه‌ی 598 و اعلامیه‌ی دبیركل وقت سازمان ملل و نیز تجاوز عراق به كویت كه اعتراف رسانه‌ها و كشورهای مختلف مبنی بر متجاوز بودن عراق را در پی داشت، سند مظلومیت جمهوری اسلامی ایران را امضا نمود و همگان به حقانیت ایران اعتراف كردند.

6. رشد روابط سیاسی و دیپلماسی با كشورها

وقتی كشورهای جهان، به ویژه كشورهای منطقه، اقتدار و ثبات نظام جمهوری اسلامی را در دوران دفاع مقدس مشاهده كردند، خواهان توسعه‌ی روابط همه جانبه با ایران اسلامی شدند. حتی كشورهایی كه تحت تأثیر تبلیغات دروغین استكبار جهانی قرار گرفته بودند، در دوران دفاع مقدس دریافتند كه انقلاب اسلامی، نه‌تنها قابل شكست نیست، بلكه ریشه در اعتقادات دینی و مذهبی مردم دارد.

حجم فعالیت دیپلماسی و تردد نمایندگان سیاسی كشورها، به ویژه هنگامی كه رژیم عراق به كویت حمله كرد، رشد قابل ملاحظه‌ای یافت؛ حتی اعتراف بعضی از كشورها به حمایت از صدام در جنگ و متجاوز بودن رژیم عراق، از جمله مباحث دیدارهای دیپلماسی بوده است.

بخش فرهنگ پایداری تبیان

رضارضازاده بازدید : 909 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

نقش زن در دفاع مقدس

2
ارتش عراق که براساس محاسبات دقیق از وضیعت و شرایط داخلی و خارجی جمهوری اسلامی، فتح یک هفته ای تهران را انتظار می کشید، در روزهای نخست تجاوز، بی آن که با مانعی جدی در مرزها برخورد کند،گستاخانه به خاک ما هجوم آورده و هم چنان به پیش می راند تا آنجا که خود را پشت دروازه های اهواز و خرمشهر دید و با مشاهده این وضعیت به تداوم تجاوز علاقمندتر گردید.
آن روز تمامی مردان و زنان سلحشور ایران اسلامی با حضور در صحنه جنگ، حماسه ای فراموش ناشدنی را آفریدند، و از آن پس بود که خلق حماسه ها آغاز شد و سراسر جبهه ها آوردگاه تن و تانک بود. رویارویی عشق و ایمان با کفر و الحاد، و عجیب آن که در آن شرایط براستی نابرابر تانک از مقابله با انسان های عاشق عاجز و ناتوان بود.

رضارضازاده بازدید : 714 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

جنگ ایران و عراق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نیمه حفاظت شده
جنگ عراق و ایران
Iran-Iraq War Montage.png
زمان ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ تا ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ برابر با ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ (میلادی) تا ۲۰ اوت ۱۹۸۸ (میلادی)
مکان مرز و شهرهای مرزی ایران و عراق و خلیج فارس
نتیجه آتش‌بس با پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از سوی دو طرف [۱]
علت جنگ اختلافات مرزی
جنگندگان
پرچم ایران ایران
Flag of PUK.png اتحادیه میهنی کردستان عراق
PDK Kurdistan.jpg حزب دموکرات کردستان عراق
Islamic Dawa Party logo.jpg حزب الدعوه
پرچم عراق عراق

`Mojahedin Khalgh - Logo.gif سازمان مجاهدین خلق ایران
Flag of the Arab League.svg اتحادیه عرب

فرماندهان
پرچم ایران سید روح‌الله خمینی

پرچم ایران اکبر هاشمی رفسنجانی
پرچم ایران سید علی خامنه‌ای
پرچم ایران میرحسین موسوی
پرچم ایران ابوالحسن بنی‌صدر
Flag of PUK.png جلال طالبانی
PDK Kurdistan.jpg مسعود بارزانی
سید محمد باقر حکیم
عبدالعزیز حکیم

پرچم عراقصدام حسین

پرچم عراق علی حسن المجید
پرچم عراق طه یاسین رمضان
پرچم عراق عزت ابراهیم الدوری
پرچم عراق طارق عزیز
Mojahedin Khalgh - Logo.gif مسعود رجوی

نیروها
۳۹۰ هزار تا ۶۰۰ هزار سرباز، ۱۷۳۵ ۱۰۰۰ تانک، ۴۴۷ ۵۰ هواپیما ۴۴۳ هزار تا ۱ میلیون سرباز، ۲۷۵۰ ۴۰۰۰ تانک، ۳۳۹ ۶۰۰ هواپیما
تلفات
۲۶۲۰۰۰ نفر کشته نظامی و غیر نظامی ۱۰۵۰۰۰ کشته نظامی

جنگ عراق با ایران که در ایران با نام‌های «دفاع مقدس»، «جنگ تحمیلی»، و «جنگ هشت‌ساله»، و نزد اعراب با نام‌های «قادسیه صدام» و «جنگ اول خلیج» (به عربی: قادسیّة صدّام، حرب الخلیج الأولی) شناخته می‌شود،[نیازمند منبع] طولانی‌ترین نبرد کلاسیک در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود.

در ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ (۳۱ شهریور ۱۳۵۹) درگیری‌های پراکنده مرزی دو کشور با یورش همزمان نیروی هوایی عراق به ده فرودگاه نظامی و غیرنظامی ایران و تهاجم نیروی زمینی این کشور در تمام مرزها به یک جنگ تمام عیار تبدیل شد. پیش از آغاز جنگ روابط دو کشور به شدت تیره شده بود که خصومت شخصی صدام حسین و روح‌الله خمینی رهبران دو کشور و مهمتر از آن جاه‌طلبی‌های سیاسی، و اختلافات مرزی و ایدئولوژیکی دو کشور دلایل اصلی آن بودند. این جنگ در نهایت پس از حدود ۸ سال در مرداد ۱۳۶۷ با قبول آتش‌بس از سوی دو طرف و پس از به جا گذاشتن یک میلیون نفر تلفات و ۱۱۹۰ میلیارد دلار خسارات به دو کشور خاتمه یافت.[۲]

مبادلهٔ اسیران جنگی بین دو کشور از سال ۱۳۶۹ آغاز شد. ایران آخرین گروه از اسرای جنگی عراقی را در سال ۱۳۸۱ به عراق تحویل داد.[۳]

در این جنگ ارتش عراق به طور گسترده از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیهکردهای عراقی و مردم و نظامیان ایران استفاده کرد. ولی ادعای استفاده ایران از سلاح‌های شیمیایی ثابت نشده‌است. همچنین دو طرف در مقاطعی اقدام به بمباران و موشک‌باران شهرها و اهداف غیرنظامی نمودند که در این مورد نیز عراق همواره پیش‌قدم بود. درگیری‌ها برای مدتی در اواخر جنگ بهخلیج فارس کشیده شد و طی آن تعداد زیادی سکوی نفتی و کشتی‌های تجاری و نفت‌کش با پرچم کشورهای گوناگون آسیب دیدند.

ایالات متحده آمریکا در اواخر جنگ به شکل مستقیم وارد درگیری با ایران شد. از سوی دیگر کشورهای سوریه، کره شمالی و لیبی نیز از ایران حمایت تسلیحاتی و تکنولوژیکی کردند.

از بعد نظامی عراق با استفاده از عنصر غافلگیری در ابتدای جنگ موفق شد بخش‌هایی از خاک ایران از جمله شهر خرمشهر را اشغال نماید. ایران در سال‌های دوم و سوم جنگ موفق شد بیشتر مناطق اشغالی از جمله خرمشهر را آزاد نموده و در سال چهارم و پنجم جنگ نقاط مهمی همچونشبه جزیره فاو در جنوب و نیز ارتفاعات مشرف به سلیمانیه در شرق کشور عراق را تصرف کند.

شوروی یکی از دو ابرقدرت آن دوران از سال ۱۹۸۰ تامین نظامی هر دو کشور را متوقف کرده بود اما از سال ۱۹۸۲ به منبع اصلی عراق برای خرید سلاح‌های پیشرفته تبدیل شد. آمریکا نیز در سال ۱۹۸۵ در جریان مذاکراتی پنهانی اقدام به فروش سلاح به ایران کرد. ایران که از سال ۱۹۸۴ جنگ را به داخل خاک عراق کشانده بود، در فوریه ۱۹۸۶ موفق به تصرف فاو یکی از مهمترین بنادر صدور نفت عراق شد. در ۸ ژانویه ۱۹۸۷ ایران عملیات عظیمی به نام کربلای ۵ را برای تصرف بصره دومین شهر بزرگ عراق را به انجام رساند که در جریان آن ۶۵ هزار سرباز ایرانی و ۲۰ هزار عراق کشته شدند. ایران در ۲۶ فوریه این عملیات را متوقف کرد و در شرایطی که بن‌بست نظامی در جبهه جنوبی جنگ کامل شده بود جنگ نفتکش‌ها با حملات دو طرف به سوی کشتی‌های غیرنظامی در خلیج فارس به اوج خود رسید. کشتی‌های کویتی یکی از اهداف مورد علاقه ایرانی‌ها بودند. حملات نیروهای ایران به نفتکش‌های شوروی و آمریکا که در خدمت دولت کویت بودند و حمله غافلگیرانه یک جنگنده عراقی به ناو جنگی آمریکایی که به غرق شدن ناو یواس‌اس استارک و مرگ ۳۷ سرباز آمریکایی انجامید، کشتیرانی بین‌المللی را در معرض خطر قرار داده و زمینه مداخله بیشتر هر دو ابرقدرت را فراهم کرد و هر دو از قطعنامه‌های شورای امنیت که از دو طرف درخواست آتش‌بس داشت، حمایت می‌کردند.[۴]

شورای امنیت سازمان ملل متحد در کل ۸ قطعنامه در این خصوص صادر نمود که همگی به جز قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران رد شد. دو کشور در طول جنگ آسیب‌های فراوان اقتصادی را متحمل شدند و بیش از یک میلیون نفر در این جنگ کشته یا مجروح شدند.

محتویات

  [نهفتن
 • ۱ زمینه‌ها و دلایل آغاز جنگ
  • ۱.۱ اختلافات مرزی
 • ۲ نیروهای طرفین
  • ۲.۱ نیروهای عراق
  • ۲.۲ نیروهای ایران
 • ۳ خلاصه روند جنگ
  • ۳.۱ آغاز رسمی جنگ، حمله و پیشروی عراق
  • ۳.۲ توقف پیشروی عراق
  • ۳.۳ آغاز پیروزی‌های ایران
  • ۳.۴ آزادسازی خرمشهر
  • ۳.۵ طرح عربی صلح
  • ۳.۶ توقف ایران
  • ۳.۷ جنگ نفتکش‌ها
  • ۳.۸ ورود ایران به خاک عراق
  • ۳.۹ ورود آمریکا به جنگ و قبول قطعنامه از سوی ایران
  • ۳.۱۰ آتش بس
 • ۴ پس از آتش بس
  • ۴.۱ غرامت جنگی
 • ۵ میانجی‌گری‌های بین‌المللی
  • ۵.۱ سایر فعالیت‌ها برای برقراری صلح
  • ۵.۲ موضع سایر کشورها
 • ۶ تحلیل جنگ
  • ۶.۱ تحلیل نظامی جنگ
  • ۶.۲ هزینه‌های جنگ
 • ۷ جنایات جنگی
  • ۷.۱ استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط عراق
  • ۷.۲ جنگ شهرها
 • ۸ جستارهای وابسته
 • ۹ یادداشت‌ها
 • ۱۰ پانویس
 • ۱۱ منابع
 • ۱۲ پیوند به بیرون

زمینه‌ها و دلایل آغاز جنگ

هم‌چنین ببینید: معاهده ۱۹۷۵ الجزایر، اشغال سفارت ایران در لندن, و قطعنامه ۳۴۸ شورای امنیت

از زمان به قدرت رسیدن حزب بعث در عراق در سال ۱۹۶۸ میلادی، عراقی‌ها رویای رهبری جهان عرب را در سر می‌پروراندند. از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۰ درآمدهای نفتی عراق افزایش یافت.[۵] این موضوع به عراق کمک می‌کرد تا خلاء ناشی از مرگ جمال عبدالناصر در صدر رهبری اعراب را پر کنند. زیرا مصر پس از پیمان کمپ دیوید نفوذ خود در میان اعراب را از دست داده بود.[۶]

در جریان اعمال حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی عراق روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و ازاتحادیه عرب خواست تا آنان نیز چنین کنند. درخواستی که از سوی اتحادیه عرب رد شد. عراق همچنین اعتراض رسمی‌ای به سازمان ملل نوشت که توسط این سازمان نادیده گرفته شد. عراقی‌ها که از همه جا سرخورده شدند، دست به اخراج ۷۰۰۰۰ ایرانی ساکن عراق زدند. در سال ۱۹۷۴ تنش در روابط دو کشور به اوج خود رسید و درگیری‌های نظامی مرزی پراکنده کم‌کم به جنگی تمام عیار تبدیل شد. تنش به قدری بالا گرفت که کورت والدهایم دبیرکل سازمان ملل متحد ناچار به مداخله و اعزام نماینده ویژه به مرزهای دو کشور شد. نتیجه گزارش این نماینده منجر به صدور قطعنامه ۳۴۸ شورای امنیت شد که در آن طرفین ملزم به حل اختلاف مرزی میان خود شدند.[۷]

محمد رضا پهلوی و صدام حسین با میانجیگریهواری بومدین، معاهده الجزایر را امضا کردند.

در جریان پیمان‌نامه ۱۹۷۵ الجزایر ایران به‌طور ضمنی پذیرفت که در ازای رفع اختلافات مرزی آبی در اروند رود بر اساس خط تالوگ، دست از حمایت از کردهای عراق بردارد. این نقش را بعدها اسرائیل به تنهایی در برابر کردها برعهده گرفت.[۸] بنابراین عراق که در طول سال‌های بعد سیاست‌های ضدغرب و ضدصهیونیستی را تبلیغ می‌کرد،[۹] در سال ۱۹۸۰ و پس از سقوط شاه، سیاست ایرانی ستیزی را در دستور کار عراقی‌ها قرار داد. صدام متوجه خلاء ناشی از سقوط شاه ایران به عنوان ژاندارم خلیج فارس شده بود و تلاش داشت تا نقشی که پیش از آن محمدرضا پهلوی ایفا می‌کرد را برعهده گیرد.[۱۰] او برای این‌کار نیاز به مرز آبی کافی و تسلط بر خلیج فارس داشت.[۱۱][۱۲] عراق از زمان عبدالکریم قاسم، خوزستان را بخشی از عراق می‌دانست که توسط حکومت عثمانی به ایران تقدیم شده بود و به همین دلیل ازتجزیه طلبان خوزستان حمایت می‌کرد. حمایتی که با قرارداد الجزایر برای مدتی متوقف شده بود. ولی تحرکات تحریک آمیزی چون نمایش نقشه منطقه که در آن خوزستان «عربستان» نامیده شده و بخشی از خاک عراق بود از تلویزیون بصره ادامه داشت.[۱۳] به گفته جیمز بیل، دلیل اصلی شروع جنگ و مناقشات سیاسی قبل از آن را به طور کلی می‌توان در «تسلط یافتن بر خلیج فارس» دانست. تحقق این هدف برای مصر وعربستان سعودی و سایر شیخ نشینهای منطقه چندان ناخوشایند نبود.[۱۴] سفیر عراق در لبنان در ۱۲ آبان ۱۳۵۸ در مصاحبه با روزنامه النهار بیروت گفت:[۱۵]


عراق خواهان تجدیدنظر در پیمان‌نامه ۱۹۷۵ الجزایر بود که بر اساس آن خط تالوگ اروندرود،مرز رسمی میان ایران و 
رضارضازاده بازدید : 1013 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()از بانوان فعال دوران دفاع مقدس درگفت و گو با ايسنا: زنان در دوران دفاع مقدس برای همسرانشان بال پرواز شدند

(سرفصل: هفته دفاع مقدس زير شاخه: مصاحبه)

یکی از بانوان فعال دوران دفاع مقدس گفت: زنان در دوران دفاع مقدس برای همسرانشان بال پرواز شدند.

"صدیقه انجم شعاع" از بانوان فعا ل در دوران دفاع مقس به خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، به نقش زنان در این دوره از تاریخ کشور اشاره و تصریح کرد: دفاع مقدس نظام اسلامی تفاوت های ماهوی و ظاهری اش با همه نبردها و جنگ ها در طول تاریخ به دلایل گوناگون بارز و آشکار است، از رهبری و فرماندهی دفاعش گرفته تا نیروهای تحت امر، نوع نبردها، عقاید رزمندگان، شهادت طلبی ایشان و پشتیبانی ملت و حضور همه اقشار در میدان نبرد.

وی افزود: در این میان نقش زنان و حضورشان در عرصه های گوناگون دفاع مقدس بسیار قابل توجه و تقدیر است، زنان میهن اسلامی به خاطر داشتن نقش مادری، همسری و خواهری بهترین و موثرترین حامیان رزمندگان اسلام در جبهه نبرد بودند.

انجم شعاع تصریح کرد: زنان به خاطر قرار گرفتن در جایگاه مشاغلی خاص مثل پرستاری، هنرمندانی چیره دست در صحنه های گوناگون اطاعت از پروردگار و ولایت نقش خود را به زیبایی و صلابت به منصه ظهور رساندند.

f

رضارضازاده بازدید : 2165 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

نقش آمريكا و غرب در جنگ تحميلي ايران و عراق

 

در جريان جنگ هشت ساله اي که از سوي عراق به جمهوري اسلامي تحميل شد، کشورهاي غربي و اروپايي به طرق مختلف به حمايت از عراق، اين کشور متجاوز پرداختند. در طول اين جنگ خانمان سوز که صدها هزار کشته و مجروح بر جاي گذارد و هزاران ميليارد دلار خسارت مالي به وجود آورد، هر دو بلوک شرق و غرب و کشورهاي تشکيل دهنده آن، به حمايت از متجاوز پرداختند.

 

حمايت هاي غرب و شرق از عراق در طول جنگ با ايران، داراي جنبه هاي نظامي، سياسي و ديپلماتيک بود که به طور خلاصه عبارتند از: کارشکني در متجاوز شناختن عراق و محکوم شدن اين کشور در مجامع بين المللي، جنگ رواني مداوم عليه ايران از طرق مختلف، کمک هاي بسيار گسترده و مجهز کردن عراق به سلاح هاي متعارف و کشتار جمعي و اعطاي اعتبارات مالي با شرايط بسيار خوب.

حمايت کشورهاي اروپايي به ويژه فرانسه از عراق

به طور کلي، اروپاي غربي، خواستار استقرار ثبات و امنيت در منطقه خاورميانه است. امنيت اروپا به دليل نزديکي با اين منطقه، متأثر از امنيت خاورميانه بوده و از طرفي، کشورهاي خاورميانه، از اصلي ترين شرکاي اقتصادي و تجاري اروپاي غربي هستند. اين کشورها، خريداران فن آوري پيشرفته و تسليحات آنها بوده و همچنين فروشنده نفت که براي رونق اقتصادي و کارکرد صنايعشان لازم است، مي باشند.
در تاريخ 16 آوريل،1986،ژاک شيراک، سه هفته پس از استقرار در کاخ نخست وزيري، ماتينيون، نظر مخالفت وزراي کليدي کابينه اش، قرار داد فروش سلاح به مبلغ يک ميليارد فرانک به عراق را امضا کرد.
قبل از شروع جنگ با ايران، ارتش زميني عراق، متشکل از 13 لشکر بود که 4 لشکر زرهي و 4 لشکر مکانيزه را شامل مي شد، به استثناي حدود 100 دستگاه تانک هاي تهاجمي فرانسه از نوع AMX300، تجهيزات اين لشکرها، از شوروي تأمين شده بود که شامل 2600تانک، 2500خودروي زرهي پياده نظام، حدود 2000 دستگاه توپ خانه، 26 دستگاه پرتاب موشک Frog A7 و 12، جهت موشک هاي اسکار B و همچنين هزاران تجهيزات ضد تانک و ضدهوايي مي شد. شوروي همچنين قسمت اعظم نيروي هوايي جنگنده عراق را با 330 فروند جنگنده، تأمين کرده بود.
ايالات متحده آمريکا در سال هاي 1980(سال هاي جنگ عراق با ايران)، ارتش عراق را به طور همه جانبه اي مسلح کرد. در سال 1983، دونالد راسفلد (وزير دفاع کنوني آمريکا، موافقت نامه همکاري نظامي با صدام حسين را امضا کرد. براي جلوگيري از شکست ارتش عراق در جنگ عليه ايران، آمريکا سلاح هاي شيميايي و بيولوژيکي در اختيارش گذارد و در برابر استفاده از اين سلاح ها از طرف صدام حسين عليه نيروهاي نظامي ايران و کردهاي عراقي، کاملا چشمان خود را بست.

 

رضارضازاده بازدید : 1437 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

پيامدها و دستاوردهاي دفاع مقدس

پيامدها و دستاوردهاي دفاع مقدس

نويسنده: دكتر اسماعيل منصوري لاريجاني

پيامدها و دستاوردهاي سياسي ـ فرهنگي ـ اقتصادي دفاع مقدس

32. احياي نقش مساجد در دفاع مقدس

مساجد و ائمه‌ي جماعات، از بدو ظهور اسلام در نشر معارف اسلامي و استحكام حكومت اسلامي بسيار نقش آفرين بوده‌اند. در دوران پيروزي انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس، شاهد تأثير شگرف مساجد در معرفي انقلاب اسلامي و ساماندهي نيروها به ويژه بسيج مردمي در دوران دفاع مقدس و نشر و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت بوديم، كه اهم آن‌ها عبارتند از:

1 ـ32. مسجد؛ اولين پايگاه حكومت اسلامي

هسته‌ي اوليه‌ي حكومت اسلامي در مسجد پي‌ريزي شده بود. زماني‌كه رسول اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ از مكه به مدينه هجرت كردند، با همكاري مهاجرين و انصار مسجد قبا را بنا نهادند و عملاً با احداث اين مسجد، بنيان حكومت اسلامي شكل گرفت. حضور رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ درمسجد و رسيدگي به امور مردم در كنار برگزاري نماز و عبادت، جلوه‌ي خاصي به مسجد بخشيده بود. مسجد، همچنين مركز تعليم و تربيت ديني مسلمانان و فراگيري اصول حكومت داري به ويژه عدالت بوده است، از اين رو قرآن كريم مي‌فرمايد:

«قُلْ اَمَرَ رَبّي بِالْقِسْطِ وَاَقيموُا وُجُوهَكُمْ عِنْدَ كُلّ مَسْجِدٍ وَّ ادْعُوهُ مُخْلِصينَ لَهُ الدّينَ»

«بگو: پروردگارم امر به عدالت كرده است، و توجه خويش را در هر مسجد و به هنگام عبادت به سوي او كنيد و او را بخوانيد؛ در حالي كه دين خود را براي او خالص گردانيده‌ايد.»

2ـ 32. مسجد، محور وحدت

 

رضارضازاده بازدید : 1901 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

زنـان در دفـاع مقـدس, به روايت امـام

تهيه كنندگان ويژه نامه :  زنـان در دفـاع مقـدس, به روايت امـام
فريبا انيسي
ديرگاهي است كه آتـش جنگ خفته و آرامش رخوتآورش پنجه در جان ما مي افكند. در خلوت هر شب مي شنويـم صداي دردآلـود مادري تنها را.
بي شك نور ستاره از اشكهاي فرزند شهيد نشاني دارد در ايـن شبهاي تار. شاهدان رزم شهيدان گفتنيها دارند از آن عزيزان, گرچه ايـن رزم بـي وجـود آنـان ره بـدينجـا نمـي بـرد.
آنچه كه تـاكنـون از تصـويـر زنان در ايـن رزم نشـان داده شـده سايه هاي مبهمي است از حضـور پرقدرت آنها, در حالي كه به استناد پيام امام خميني نيمي از بار جنگ را بر دوشهاي خـود مي كشيدند و كمتر نامي از آنان برده مي شد.
آنان كه جـان بـر كف از تيغ نـابكـاران وابسته داخلـي كـومله و دمـوكرات نهراسيدند و در برابر هجـوم جانيان خارجـي ايستادند و كوه را ايستادگي آموختند.
دريادلان شيرزن كه هجـوم خائنانه منافقيـن را در نطفه خفه كردند و از ميـدان علـم چـون رزمشان پيروز و سـرافراز بيرون آمـدنـد.
براي شناساندن نقـش زن در دفاع مقدس تاكنون كارهاي كاملي صـورت نگرفته است. گاه و بيگاه هر كـس از ايـن درياي بيكـران جـرعه اي نـوشيـده به قـدر طاقت, نه عظمت دريا را بازگـو كرده و نه خروش امواج آن را.
بي شك هر گفتاري در ايـن زمينه زيور به كلام امام روح الله بسته و به سنت عشق, ميثاق خون را نيز نگاهي دارد. نقـش زنان در يك كلام و دو كلام نيست كه بتـوان صحنه اي از آن را به نمـايــــش گذارد.
بر آن شـديم كه روايت امام را معيار قـرار دهيـم و بـر اساس آن شاهد ذكر كنيـم. بـي ترديـد كلام امام خمينـي محتاج شاهـد نيست و نخـواهـد بـود, بـرهان قاطعي است كه قلـم از شـرح آن عاجز است.
همچنان كه شـرح ايثـار و دلاوريهاي زنان در جنگ قلـم را آشفته و دل را بـي طاقت مـي سـازد. اما بيانـش وظيفه اي است كه بـر دوش ما احساس مي شود. اميد كه ايـن وظيفه را بخـوبي به انجام برسانيـم.
ايـن نـوشتار تقديـم به شاهدان شيرزني است كه در طلـوع هر صبح, نـويـد ظهور را خـواهانند. باشـد كه جزء ياران حضرتـش باشنـد و باشيم. ان شإالله.
امام خميني همـواره بر نقـش عظيـم زنان در پيشبرد اهداف اسلامـي تإكيد داشتنـد و همـواره آنان را با بانـوان صـدر اسلام مقايسه مي نمودند. بـويژه بانـوان قـم را, نمـونه اي از مسلمانان صديق و هـم پايه بانوان صـدر اسلام مـي دانستند و تإكيد داشتنـد بانـوان همان گـونه كه نهضت را تا اينجـا رسانـده انـد, بـايـد تـا آخـر برسانند.

 

رضارضازاده بازدید : 1506 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

مروری کوتاه بر نقش نیروی هوایی در دفاع مقدس
 |
در ۲۹ تیرماه ۱۳۶۷ ستونی از خودروهای گوناگون اهدایی استکبار به منافقین ، با عبور از مرز خسروی وارد کشور شدند تا این امکانات در جهت ایجاد بلوایی سوق داده شود که هدف آن سرنگونی نظام ایران بود. پیش از آن نیز حامیان بعثی آن ها سر پل ذهاب را تصرف کرده تا عبور آنان به سهولت امکان پذیر گردد.

نیروی هوایی و تعقیب متجاوز در داخل خاک عراق

رژیم عراق با توجه به فتح خرمشهر در عملیات ” بیت المقدس” و عزم راسخ رزمندگان در این نبرد در روند صلح خواهی فریبکارانه خود این اهداف را دنبال می کردند:
۱- تجدید قوا و سازماندهی مجدد کسب توان و جلوگیری از فرسایش نیروهای درگیر .
۲- به رکورد کشاندن جبهه های جنگ و خارج کردن هر نوع ابتکار عمل ازدست نیروهای ایران نتوانند موضع تهاجمی خویش را که عامل مهمی در کسب پیروزی ها بوده، حفظ کنند.
۳- تظاهر به صلح طلبی و تطهیر چهره ی تجاوزکارانه برای ثبات خویش و کسب اعتبار در ابعاد خارجی.
در پاسخ به صلح طلبی های دروغین رژیم صدام که پس از هر پیروزی ایران مطرح می شد مسئولین کشور ضمن رد این درخواست ها اعلام کردند که برای کسب حقوق ملت مظلوم ایران از رژیم متجاوز خود ادامه خواهند داد.
و به این شکل فصل جدیدی در تاریخ نبرد ۸ ساله ی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با تصمیم قاطع مسئولین و عزم راسخ رزمندگان ایران به منظور تعقیب متجاوز، ایجاد منطقه ای امن درنواحی مرزی و احقاق حق پایمال شده و تثبیت و تکمیل امر دفاع از انقلاب اسلامی و دفع توطئه های استکبار جهانی آغاز شد.
در این وضعیت شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطع نامه ۵۱۴ (که فاقد تضمینی در حفظ منافع پایمال شده ی ایران بود) به سکوت ۲۲ ماهه خود پایان داد و از سوی دیگر انجام عملیات رمضان در آستانه ی تشکیل اجلاس سران کشورهای غیر متعهد هشداری بر علیه توطئه تشکیل این اجلاس در بغداد بود.
منطقه ی عملیاتی رمضان به وسعت ۱۶۰۰ کیلومتر مربع زمینی مثلث شکل بود که از شمال به کوشک و طلایه و از غرب به شط العرب و محورالقرنه تا بصره و از شرق به خط حایل مرزی بین مناطق کوشک و شلمچه منتهی می شد و دشمن برای تردد و پشتیبانی نیروهای خود در این منطقه بر روی رودخانه های فرات و دجله چهار پل ( دو پل در منطقه نشوه و دو پل در منطقه تنومد) احداث کرده بود.
دشمن تا قبل از آزادی خرمشهر بارها اعلام کرد که فتح خرمشهر کلید دستیابی به شهر بصره است و بر این اساس با استقرار نیروهای خودی در منطقه ی عمومی خرمشهر سعی در حفظ این شهر داشت. اما با آزادی خرمشهر شهر بصره در مقابل هجوم نیروهای رزمنده از هر نظر آسیب پذیر شد.
هم زمان با آغاز عملیات هواپیماهای شکاری نیروی هوایی نیز انجام پروازهای شناسایی، عکاسی و تهیه ی عکس هایی از آخرین وضعیت نیروهای دشمن اطلاعات روزانه در اختیار قرارگاه های عمل کننده می گذاشتند.

رضارضازاده بازدید : 1858 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

نقش دفاع مقدس در ایجاد نهضت بیداری اسلامی
آن زمان که حضرت امام خمینی با صراحت و اطمینان "جنگ" را "برکت" نامید و اعلام کرد: "هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم."(1)، کمتر کسی می‌توانست به ژرفای این کلام راه یابد و اعماق آن را بکاود و درون مایه‌های اصلی‌اش را بیابد. زیرا در نگاه ظاهری و تفکر سطحی، آنچه از جنگ به دست می‌آید خرابی و تباهی است و اگر چه این از پی‌آمدهای طبیعی هر جنگ است، لکن مانع می‌شود که نبردهای سرنوشت‌ساز و جهاد و مبارزاتی که با انگیزه الهی صورت می‌گیرد و دارای صفت "فی‌سبیل‌الله" است، شناخته شود و آثار بزرگ آن به مداقه درآید.
امام خمینی در رهنمودهای ژرف خویش جنگ را از جنبه‌های گوناگون برکت نامید و این آثار و برکات نه در ذهنیت و فکر، که در فضای گسترده عینیت و عمل به ظهور و تجلی درآمد و به همین دلیل این آثار عظیم "کاربردی" شدند و هیچ سکون و انزوایی را برنتابیدند.
وقتی امام خمینی فرمود:"ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده ایم."(2)، از واقعیتی سخن گفت که جای انکار نداشت و نه تنها دوستان انقلاب، که دشمنان انقلاب هم آثار انقلاب اسلامی را در چهارگوشه جهان مشاهده کردند و دریافتند که دفاع مقدس ایران اسلامی نقشی محوری در صدور ارزش‌های انقلاب داشت و فرهنگ ناب و اصیل اسلامی که خاستگاه اصلی نهضت اسلامی ایران بود،‌ چگونه بر محمل بال ارزش‌های برآمده از دفاع مقدس نشست و به سوی جهان اسلام و سرزمین‌های اسلامی بال و پر گشود و به فرهنگ‌سازی پرداخت و بزرگ‌ترین اثر را به صورت بازگشت به خویشتن اسلامی و بیداری و تحرک در منطقه به تجلی درآورد. 

رضارضازاده بازدید : 555 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس

نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس
 
 
دفاع مقدس، نام آشناترین واژه در قاموس حماسه های عزت آفرین ایران است که خاطرات دلاوری های آن، در تاریخ شکوهمند این دیار به یادگار خواهد ماند.
زیباترین فصل این فرهنگ، خالقان این حماسه عظیم اند که با صلابت اراده و نور ایمان، رهنورد راه مقدّسی شدند که پاداش آن، جاودانگی و بقا بود.
   زنـان در دفـاع مقـدس ، به روايت امـام خمینی(ره)
 
براى شناساندن نقـش زن در دفاع مقدس تاكنون كارهاى كاملى صـورت نگرفته است. گاه و بيگاه هر كـس از ايـن درياى بيكـران جـرعه اى نـوشيـده به قـدر طاقت, نه عظمت دريا را بازگـو كرده و نه خروش امواج آن را.
بى شك هر گفتارى در ايـن زمينه مزين به كلام امام روح الله (ره) و به سنت عشق, ميثاق خون را نيز نگاهى دارد. نقـش زنان در يك كلام و دو كلام نيست كه بتـوان صحنه اى از آن را به نمـايــــش گذارد.
بر آن شـديم كه روايت امام را معيار قـرار دهيـم و بـر اساس آن شاهد ذكر كنيـم. بـى ترديـد كلام امام خمينـى محتاج شاهـد نيست و نخـواهـد بـود, بـرهان قاطعى است كه قلـم از شـرح آن عاجز است.
امام خمينى همـواره بر نقـش عظيـم زنان در پيشبرد اهداف اسلامـى تإكيد داشتنـد و همـواره آنان را با بانـوان صـدر اسلام مقايسه مى نمودند
امام خمينى(ره) يك ماه پيـش از شروع رسمـى جنگ تحميلـى در جمع بانوان فرمود:
 (ملتى كه بانـوانـش در ميدانهاى جنگ با ابرقدرتها و با مـواجه شدن با قواى شيطانى, قبل از مردها در ايـن ميدانها حاضر شده اند پيروز خـواهنـد شـد)
9 ماه پـس از شروع جنگ به صورت رسمى, امام خمينى (ره) ارزش مبارزه و تلاش زنان را بالاتر و ارزشمنـدتـر از مردان اعلام كـرد. ايشان در جمع بانوان عضـو جهاد دانشگاهى فرمـود: (عواطفى كه در بانـوان است, مخصـوص خـودشان است و در مـردها ايـن عواطف نيست. لهذا آن چيزى كه در پشت جبهه از روى عواطف از بـانـوان صـادر مـى شــود, بيشتر و بالاتـر و ارزنده تـر است از آن چيزى كه از مـردها صادر مـى شـود. به مـوجب عواطفـى كه بانـوان دارنـد, آنها بـراى جبهه كارهاى بسيار مفيد انجام داده اند و مـى دهند)
امام خمينـى(ره) همچنيـن مـى فـرمايـد: (بانوان محترم ايران ثابت كردند كه دستخـوش ايـن طور تـوطئه ها نشده اند و نمـى شـوند و ثابت كرده اند كه در دژ محكـم عفت و عصمت هستند و جـوانان صحيح و نيرومند و دختران عفيف و متعهد به ايـن كشـور تسليم خـواهند كرد)
-(خـداى تبارك و تعالـى بـر اين ملت منت نهاد و ايـن پيروزى را نصيب كشـور ما فرمود كه به واسطه تعهد بانوان اميدواريـم كه در آتيه پشتـوانه اين ملت و اسلام محكمتر شود)

رضارضازاده بازدید : 2994 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

نقش روحانیت در دفاع مقدس

عبدللَّه حاجى‏صادقى استادیار مجتمع آموزش عالى شهید محلاتى

مقدم

تجاوز نظامى عراق با پشتیبانى و حمایت دو ابر قدرت و همراهى حکومت‏هاى وابسته و باهدف نابودى انقلاب اسلامى و یا جلوگیرى از صدور آن، به نظام مقدس جمهورى‏اسلامى تحمیل گردید. تحلیل آنان چنین بود که نهال نوپاى انقلاب و حکومت دینى‏آمادگى و توانایى مقاومت نداشته و در همان روزهاى اولیه سقوط مى‏کند. مخصوصاً که‏روشنفکران منفعل و تربیت شده در غرب و نفوذ کرده در بخش‏هایى از مدیریت اجرایى‏کشور چراغ سبزهایى به دشمنان بیرونى نشان داده بودند، لکن همین جنگ ناخواسته باردیگر امت اسلامى و اقشار مختلف را انسجام بخشید و یکى از مهمترین عوامل تداوم‏انقلاب در دهه اول گردید. حقیقتاً این تهدید بزرگ به یک فرصت براى نشان دادن حقانیت‏و مواضع الهى و مردمى و ضد استکبارى تبدیل گردید و جنگ تحمیلى را به دفاعى مقدس‏و مبارک تبدیل نمود. حضور هشیارانه، یک پارچه، مقتدرانه مردم، و پیوند عمیق آنان بارهبرى، بسیارى از خطرات و تهدیدات احتمالى را کنار زد تا جایى که نفاق داخلى ونفوذهایى که تا سطح ریاست جمهورى براى خود جایگاه کسب کرده بودند رسوا و افشاءگردیده و ناچار شدند صحنه انقلاب و کشور را با ذلت ترک کرده و به سوى اربابان غربى‏خود فرار کنند

دفاع مقدس تجلى انسجام امت اسلام

دفاع مقدس، صحنه تجلى وحدت و انسجام اقشار مختلف و همراهى همه اصناف وگروههاى خودى و میدان مسابقه براى انجام تکلیف الهى و وفادارى به اسلام عزیز وپاسدارى از انقلاب و کشور بود و بار دیگر شور انقلابى و روحیه جهادى فضاى نورانى‏کشور را فرا گرفت. جمعیت‏ها و افراد بدون توجه و اهمیت دادن به مسائل صنفى و قشرى‏و فقط با هدف دفاع از اسلام و انقلاب وارد میدان جهاد و مبارزه شده و در جبهه‏هاى جنگ‏کنار هم، دشمن متجاوز را زمین گیر و خیلى زود به عقب نشینى ذلت‏بار مجبور کردند. لذاپرداختن به بیان نقش یک قشر از اقشار جامعه در دفاع مقدس، هرگز به معناى نگاه صنفى‏به دفاع مقدس و کم رنگ دانستن نقش سایر اقشار نیست بلکه اولاً توصیف جلوه‏هایى ازتعامل و ارتباط و همدلى اقشار مختلف با هم در دفاع از اسلام و اطاعت از رهبرى و پیکاربا متجاوزان مى‏باشد و ثانیاً خنثى کننده بسیارى از توطئه‏ها و تحلیل‏هاى غلط و انحرافى‏دشمن مى‏باشد و راهنما و ارائه طریقى خواهد بود براى تداوم انقلاب و مشارکت همدلى‏و همراهى همه طبقات در حفظ دست آوردهاى انقلاب و بویژه نظام مقدس جمهورى‏اسلامى، و لذا بیان نقش و جایگاه و میزان مشارکت اقشار مختلف مانند روحانیت،دانشگاهیان، دانش‏آموزان، زنان غیرتمند، کارگران، کارمندان، فرهنگیان، کشاورزان و... باانگیزه الگوگیرى و عبرت آموزى براى ادامه راه یک ضرورت است. این نوشتار ضمن‏تأکید مجدد بر مشارکت و نقش همه اقشار و همگامى و همراهى و وحدت تمام آنها درپیروزى‏هاى دفاع مقدس و سربلندى نظام جمهورى اسلامى، بر آن است که به اختصارجلوه‏هایى از نقش روحانیت معزز را در دفاع مقدس بیان نماید.

رضارضازاده بازدید : 1813 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

دستاوردهاي داخلي دفاع مقدس

دستاوردهاي داخلي دفاع مقدس فراوان است، ولي ما در این نوشتار به مهم ترین آن ها مي پردازیم و تفصیل آن را به فرصتي دیگر -  ان شاءالله-   وا مي گذاریم. مهم ترین دستاوردهاي داخلي دفاع مقدس عبارتند از:

1-     اعتماد به نفس و خودباوري

از برکات مهم دفاع مقدس، تقویت اعتماد به نفس و خودباوري بوده است. ما در کوران دفاع مقدس به این نتیجه رسیدیم که باید خود را باور کنیم و با تکیه بر توانمندي هاي خود  به ویژه جوانان خداجو - کشور را اداره نماییم. تأثیر این خودباوري، بعد از جنگ در عرصه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي و فناوري هاي نوین دفاعي، نمود فزاینده اي داشت

رضارضازاده بازدید : 2584 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

رهبري معنوي امام خميني در دفاع مقدس 
  

رهبري معنوي امام خميني در دفاع مقدس

نویسنده : حسین شیدائیان

بررسی رفتار فردی و شیوه مدیریت و رهبری حضرت امام( رحمت الله علیه ) از جمله نكات جالب و ارزشمندی است كه به واسطه‌ی مطالعه رفتار و منش مدیریتی و رهبری ایشان به دست می‌آید و می‌تواند برای علم مدیریت موهبتی بزرگ باشد. همچنین مدیران و رهبران سیاسی و اجتماعی در تمامی سطوح می‌توانند از روش رفتاری ایشان بیاموزند. آن چه می‌خوانید نگاهی از زاویه دانش مدیریت به شخصیت رهبری حضرت امام( رحمت الله علیه ) است:


رضارضازاده بازدید : 1452 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

نقش ارزش‌هاي اسلامي در پيروزي‌هاي دفاع مقدس

 

در سالروز بزرگ‌ترين حادثه پس از انقلاب و حماسي‌ترين و باشکوه‌ترين فراز تاريخ ملت ايران يعني دفاع مقدس قرار گرفته‌ايم؛ حادثه‌اي سرشار از صحنه‌ها و لحظات ماندگار که نشأت‌گرفته از باورها و ارزش‌هاي اسلامي جوانان اين مرز و بوم است و گنجينه‌اي پايان‌ناپذير از درس‌ها و عبرت‌ها براي همه عصرها و نسل‌ها. کمترين وظيفه‌اي که هر انسان ايراني (چه رسد به انسان‌هاي مومن و باورمند) بر عهده خود در اين ايام احساس مي‌کند، معرفي و نشر گوشه‌اي از فرهنگ و ارزش‌هاي دفاع مقدس براي نسل کنوني است که دوران جنگ را نديده و حس نکرده‌اند. گفتيم که معارف گرانسنگ دفاع مقدس گنجينه‌اي پايان‌ناپذير  و دريايي بيکران است که هر کسي تنها مي‌تواند ذره‌اي از آن را درک و کمتر از ذره را به قلم و زبان بياورد، اما چه کنيم که:


آب دريا را اگر نتوان چشيد 

 پس به قدر تشنگي بايد چشيد

رضارضازاده بازدید : 2963 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

رهبري معنوي امام خميني(ره) در دفاع مقدس

اشاره:
بررسي رفتار فردي و شيوه مديريت و رهبري حضرت امام(ره) از جمله نكات جالب و ارزشمندي است كه به واسطه‌ي مطالعه رفتار و منش مديريتي و رهبري ايشان به دست مي‌آيد و مي‌تواند براي علم مديريت موهبتي بزرگ باشد. همچنين مديران و رهبران سياسي و اجتماعي در تمامي سطوح مي‌توانند از روش رفتاري ايشان بياموزند. آن چه مي‌خوانيد نگاهي از زاويه دانش مديريت به شخصيت رهبري حضرت امام(ره) است: پديده �رهبري� با پيدايش زندگي جمع‌زيستي انسان در كره خاكي پيوند دارد و تجربه‌هاي گوناگون سياسي اجتماعي در طول تاريخ حيات بشريت، نيازمندي به رهبري را به اثبات رسانده است. از ديدگاه قرآن كريم كه گنجينه معارف الهي و كتاب هدايت بشريت است بعثت رسولان الهي و كيفيت دعوت آنان از مردم براي ايمان آوردن به خداوند متعال، مشحون از لطايف و نكات ظريف رهبري انبياي عظام است


رضارضازاده بازدید : 1150 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

مهم ترین نقش روحانیت در دوران دفاع مقدس تقویت و ارتقاء روحیه معنوی رزمندگان بود

مهم ترین نقش روحانیت در دوران دفاع مقدس تقویت و ارتقاء روحیه معنوی رزمندگان بود
در کسب  موفقیت و رسیدن به نتایج پیروزی بخش در صحنه های نبرد، نقش روحیه ، ایمان و معنویت در بالا بردن توان رزمی رزمندگان، مهم ترین نقش ها است که در واقع روحانیون در جبهه بیشترین و تأثیرگذارترین سهم را در این زمینه برعهده داشتند  و دلیل بر این مدعی حماسه آفرینی هایی است که رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس از خودشان دارند.

.

رضارضازاده بازدید : 2558 سه شنبه 24 مرداد 1391 نظرات ()
انـا فتحنـا لک فتحاَ مبینـــا
شرافتمندترین مرگها شهادت است "امام حسین (ع)"آثار وکارکرد های معنویت در دفاع مقدس

عن النبی (ص) : «انّ احبّ الاعمال الی الله عزّ و جلّ الصلاةُ و البرّ والجهاد ُ» پیامبر اسلام فرمود: به درستی که دوست داشتنی ترین کارها درنزد خداوند نماز و نیکوکاری و جهاد است.( 1)   

همچنین در جای دیگر از آن حضرت سوال شد که خدا چه کاری را دوست تر دارد آن حضرت فرمود ایمان به خدا وجهاد در راه او ( 2 )     

حضرت علی (ع) نیز می فرماید :« للایمان اربعة ُ ارکان ٍ : الـّصبرُ واليقين ُ والعدلُ والجهاد» عنی  برای ايمان چهار پايه است که عبارت از صبر ، يقين ، عدل و جهاد است . (3 )   

از روایات فوق ودیگر روایات متوجه می شویم خداوند جهاد در راهش را دوست دارد وایمان بندگان بستگی به  مجاهده ی آنان در راه خدا دارد و به عبارت دیگر ایمان کسانی که به جهاد نپردازند ناقص و فاقد یک رکن مهم است .آیات متعدد قرآن و احادیث معصومین اهمیت جهاد را بیان نموده اند .

از جمله  این حدیث پیامبر اکرم (ص) که فرمود : « ما اعمال العباد کلهم عند المجاهدین فی سبيل الله کمثل خطـّافٍ اخذ بمنقاره من ماءالبحر » یعنی تمام اعمال بندگان در مقابل مجاهدان مانند این است که پرستوی دریایی قطره وجرعه ای از آب دریا را با منقارش بردارد.                                                              

جهاد بر دو گونه است : 1- جهاد با دشمن

                                2- جهاد با نفس ( جهاد اکبر)

جهاد با دشمن نیز خود بردو قسم است : الف) جهاد ابتدایی

                                                         ب ) جهاد دفاعی

جهاد ابتدایی به فرمان امام عادل یا نایب خاص او یا در هنگام هجوم دشمن واجب می شود

اما دفاع بر تمام مردان و زنان وبردگان حتی مریضان ونابینایان واجب است

http://mobileha2.loxblog.com/upload/mobileha2/image/1.gif

رضارضازاده بازدید : 2303 سه شنبه 24 مرداد 1391 نظرات ()

معنویت در دفاع مقدس

قدرت الله بهرامى کادر علمى پژوهشکده تحقیقات اسلامى

چکیده
واژه جنگ مفاهیمى مثل کُشتار، خونریزى، سفاکى و بیرحمى را به ذهن متبادر مى سازد ولى این مفاهیم نه تنها در حماسه دفاع مقدس ما جایگاهى نداشت بلکه بر عکس، رزمندگان اسلام چنان صحنه هایى از اخلاص، ایثار،شجاعت، تواضع و شهادت طلبى از خود نشان مى دادند که با هیچ یک ازمعادلات مادى قابل محاسبه نبود.
این رشد و کمال که عارفان بزرگى مثل امام را به تحیر وا داشته بود درسایه معنویتى حاصل شد که به واسطه راز و نیاز و تهجد و توکل به خدا وارتباط روحى با ائمّه معصومین علیهم السلام به وجود آمده بود.
واژگان کلیدى: معنویت و دفاع مقدس

.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • پایگاه احادیث و روایات معصوم(ع)
 • دانلود آهنگ و موزیک ویدئو روز
 • دانلود كليپ عشق بزرگترين دروغ دنيا هفت
 • عشق بزرگترين دروغ دنيا
 • هفتادیا
 • تسوج آموزش
 • مدل لباس
 • ♥♥♥♥♥رئیس آبیــ ♥♥♥♥♥♥
 • آنامیس 89
 • آخرالزمان انتظار مهدویت
 • افلاکیان
 • اشعارمذهبي سيدمهدي حسيني فرد
 • sahardelan
 • راه ولایت
 • شمیم یار
 • ایستکلی
 • سکوت
 • دانلود فیلم و سریال خارجی و ایرانی جدید
 • کلبه سرگرمی - ویرگول
 • مطالب عاشقانه جدید
 • قرمز پوش
 • آل یاسین
 • طلبه سایبری
 • روانشناس و مشکلات(سایکولوژی)
 • تیم سایبری عاشقان مهدی(عج)
 • دوربین مخفی مدارس
 • فرهنگی مذهبی صلوات
 • پايگاه انديشه ندبه
 • گفته و ناگفته های دل.
 • دره کوچک\\\\((1))////mahdaviyyat
 • یاس و نرگس
 • یاس دانلود
 • بسیج
 • باران عشق
 • رضا رضازاده
 • .::نوشته های طنز،غمگین،فلسفی و...::.
 • sms_bazar
 • عشــــ♥ــــقولانه
 • بهترین ها برای دانلود
 • شهدای زنگی کلا دابو
 • ♥ lıl__REZA__lıl ♥
 • دانلود آهنگ
 • صمیمانه ترین حضور عشق
 • رها نفس
 • ویکی دانلود ها
 • زندگی زیباست
 • روانشناسی...زندگی بهتر
 • شوق نماز
 • سایت تفریحی سوما
 • بهترین های وبگردی
 • شارژ مستقیم ایرانسل
 • کامپیوتر موبایل گیم فیلم آهنگ
 • تاپ کرک
 • دارو گیاهی
 • اس ام اس
 • هاستینگ سرور مجازی چت روم ساخت وب سایت
 • ثارالله
 • tanrim
 • مرجع فارسي زبانان
 • شارژها
 • Alpagut
 • ولایت عشق
 • ساکان دانلود
 • دانلود رایگان
 • پارک ممنوع
 • سوی دیار عاشقان
 • وبلاگ وبتیک
 • deniz yildizi
 • سایت اینترنتی قلبهای جاویدان
 • مهندس صنايع غذايي
 • لبیک یا صاحـــــــــب الزمان (عج)
 • نهج البلاغه
 • صالحین مهدی (عج)
 • سربازان گمنام امام زمان (عج)
 • سافت فست
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 703
 • کل نظرات : 364
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 2501
 • آی پی امروز : 23
 • آی پی دیروز : 64
 • بازدید امروز : 108
 • باردید دیروز : 1,020
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 9
 • بازدید هفته : 8,956
 • بازدید ماه : 35,985
 • بازدید سال : 321,672
 • بازدید کلی : 3,034,415
 • کدهای اختصاصی
  خوش آمدید  به وب سایت اصحاب و انصارالمهدی خوش آمدید


  برای  مشاهده و استفاده از تمامی مطالب تالیفی لطفا ثبت نام کنید


  با تشکر : رضارضازاده